یک توصیه برای طلبه هایی که در فضای مجازی مشغول فعالیت هستند !

یک توصیه برای طلبه هایی که در فضای مجازی مشغول فعالیت هستند !

علاوه بر این، ابزارهای تسهیل‌کننده، مثل رایانه‌ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیار شماست. اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، میتوانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمیشناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‌العاده‌ای است؛ نبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خدای متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما برای ترویج معارف اسلامی چه استفاده‌ای کردید؟ نظام اسلامی یک چنین خدمتی به ما معممین و روحانیون کرده. مگر میتوانیم خودمان را کنار بگیریم؟

بیانات در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی

پی نوشت :

لازمه ی حضور در فضای مجازی به جهت استفاده ی درست و اثر گذار از آن ، به دست آوردن یک شناخت جامع و کامل از وقایعی ست که در فضای سایبر در حال رخ دادن است و نیز باید به حقایق این فضا اشراف کامل داشت و بعد از اشراف و درک این وقایع و حقایقِ گاها تلخ ، مکانیزم استفاده را کاملا آموخته باشیم تا بتوانیم مصداق فرمایش رهبری عزیز باشیم که فرمودند :

” میتوانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمیشناسید، برسانید ”

 

اولین دیدار شهریار با امام خامنه ای : تو هم مثل حضرت ابا الفضل دستت را داده‌ای !

احمدی فردی از معدود شاگردان مرحوم استاد شهریار است که تقریبا ده سال محضر استاد شهریار رحمت الله علیه را درک کرده است.

احمد فردی و استاد شهریار
احمد فردی و استاد شهریار

احمد فردی می گفت :
سال ۶۵ و در زمان ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای بود که اولین دیدار استاد شهریار با ایشان صورت گرفت .
وقتی استاد و مقام رهبری با هم روبرو شده و مصافحه کردند ، یکدیگر را در آغوش گرفتند .
این در آغوش گرفتن مدتی طول کشید.
سپس مرحوم استاد چند دقیقه ای دست راست آیت الله خامنه ای را در دست گرفته بودند و در حالیکه گریه می کردند خطاب به رهبری عرضه داشتند :

تو هم مثل ابا الفضل دستت را داده ای !

موسیقی حلال و حرام از دیدگاه امام خامنه ای

ببینید؛ در مورد موسیقى دو حرف وجود دارد:
یکى این که ببینیم اساساً مشخّصه‌هاى موسیقى حلال و حرام چیست و دیگر این که بیاییم در مصداق، مرزهایى را مشخّص کنیم تا به‌قول شما، جوانان بدانند که این یکى حرام و این یکى حلال است.
البته این دومى کارآسانى نیست. کار دشوارى است که انسان از این اجراهاى موسیقى‌هاى گوناگون – موسیقى خارجى، موسیقى ایرانى هم با انواع و اقسامش؛ با کلام، بى‌کلام – بخواهد یکى‌یکى اینها را مشخّص کند؛ اما مشخّصه‌هاى کلّى‌اى دارد که آن‌را مى‌شود گفت. البته من هم در جاهایى به بعضى از اشخاصى که دست‌اندرکار بودند، آنچه را که مى‌توانستم و مى‌دانستم، گفته‌ام؛ حالا هم مختصرى براى شما عرض مى‌کنم.

ببینید:

موسیقى‌اى که انسان را به بیکارگى و ابتذال و بى‌حالى و واخوردگى از واقعیتهاى زندگى و امثال اینها بکشاند، موسیقىِ حلال نیست؛ موسیقىِ حرام است. aqa
موسیقى چنانچه انسان را از معنویت، از خدا و از ذکر غافل کند، حرام است.
موسیقى‌اى که انسان را به گناه و شهوترانى تشویق کند، حرام است؛ از نظر اسلام این است.

موسیقى اگر این خصوصیات مضر و موجب حرمت را نداشته باشد، البته آن‌ وقت حرام نیست. اینهایى را که من گفتم، بعضیش در موسیقى بى‌کلام و در سازهاست؛ بعضى هم حتّى در کلمات است. یعنى ممکن است فرضاً یک موسیقى ساده بى‌ضررى را اجرا کنند، لیکن شعرى که در این موسیقى خوانده مى‌شود، شعرِ گمراه کننده‌اى باشد؛ شعرِ تشویق کننده به بى‌بندوبارى، به ولنگارى، به شهوترانى، به غفلت و این‌طور چیزها باشد؛ آن وقت حرام مى‌شود. بنابراین، آن چیزى که شاخص حرمت و حلیّت در موسیقى است و نظر شریف امام هم در اواخر حیات مبارکشان – که آن نظریه را در باب موسیقى دادند – به همین مطلب بود، این است. موسیقى لهوى داریم. ممکن است موسیقى – به اصطلاح فقهى‌اش – موسیقى لهوى باشد. «لهو» یعنى غفلت، یعنى دور شدن از ذکر خدا، دور شدن از معنویت، دور شدن از واقعیتهاى زندگى، دور شدن از کار و تلاش و فرو غلتیدن در ابتذال و بى‌بندوبارى. این موسیقى مى‌شود حرام. اگر این با کیفیّت اجرا حاصل شود، اگر با کلام حاصل شود؛ فرقى نمى‌کند.

[insetright title=” “]آن موسیقى‌اى که منادیان دین و شرع همیشه در دوره‌هاى گذشته با آن مقابله مى‌کردند و مى‌گفتند حرام است، همان موسیقى سنّتى ایرانى خودمان است که به شکل حرامى در دربارهاى سلاطین، در نزد افراد بى‌بندوبار، در نزد افرادى که به شهوات تمایل داشتند و خوض در شهوات مى‌کردند، اجرا مى‌شده است[/insetright]

شما مى‌گویید زبان بین‌المللى. آن موسیقى‌اى که به‌قول خود شما مرزها را درنوردیده و در جاهایى پخش شده، آیا لزوماً موسیقى خوبى است؟ صرف این که یک موسیقى از مرز فلان کشور خارج شد و توانست به مثلاً کشورهاى مختلف برود و یک عدّه طرفدار پیدا کند، مگر دلیل خوب بودن موسیقى است؟ نه؛ به هیچ وجه. ممکن است موسیقى‌اى باشد که به شهوترانى و تحرّکات و نشاطهاى شهوى جوانى تحریک مى‌کند؛ طبیعى است که یک مشت جوانى که غفلت زده هستند، از این موسیقى خوششان مى‌آید. هر جایى که در دنیا دستشان به این نوار بیفتد، از آن نوار استفاده مى‌کنند. این دلیل خوب بودن موسیقى نیست.

من نمى‌توانم به‌طور مطلق بگویم که موسیقى اصیل ایرانى، موسیقى حلال است؛ نه، این طور نیست.
بعضى خیال مى‌کنند که مرز موسیقى حلال و حرام، موسیقى سنّتى ایرانى و موسیقى غیرسنّتى است؛ نه، این‌طورى نیست.
آن موسیقى‌اى که منادیان دین و شرع همیشه در دوره‌هاى گذشته با آن مقابله مى‌کردند و مى‌گفتند حرام است، همان موسیقى سنّتى ایرانى خودمان است که به شکل حرامى در دربارهاى سلاطین، در نزد افراد بى‌بندوبار، در نزد افرادى که به شهوات تمایل داشتند و خوض در شهوات مى‌کردند، اجرا مى‌شده است. این همان موسیقى حرام است.

بنابراین، مرز موسیقى حرام و حلال، عبارت از ایرانى بودن، سنّتى بودن، قدیمى بودن، کلاسیک بودن، غربى بودن یا شرقى بودن نیست؛ مرز آن چیزى است که من عرض کردم. این ملاک را مى‌شود به‌دست شما بدهیم، اما این‌که آیا این نوار جزو کدامهاست، این را من نمى‌توانم مشخّص کنم.

 

[insetleft title=” “]بنابراین، مرز موسیقى حرام و حلال، عبارت از ایرانى بودن، سنّتى بودن، قدیمى بودن، کلاسیک بودن، غربى بودن یا شرقى بودن نیست؛ مرز آن چیزى است که من عرض کردم. این ملاک را مى‌شود به‌دست شما بدهیم، اما این‌که آیا این نوار جزو کدامهاست، این را من نمى‌توانم مشخّص کنم.[/insetleft]

البته الان دستگاههایى هستند که ممیّزى مى‌کنند؛ اما من خیلى هم اطمینان ندارم که این ممیّزیها صددرصد درست باشد. گاهى مى‌آیند به ما مى‌گویند که یک نوار بسیار بد یا مبتذلى را به‌صورت مجاز پخش مى‌کنند؛ گاهى هم ممکن است عکس این اتّفاق بیفتد. من الان نمى‌دانم واقعاً این ممیّزیها چقدر از روى واقع‌بینى و ضابطه‌مندى انجام مى‌گیرد؛ اما آن چیزى که من مى‌توانم به شما به‌عنوان یک جوان خوب و به عنوان کسى که مثل فرزندان خودم هستید به‌عنوان نصیحت و نظر خودم بگویم، این‌است که عرض کردم.

به نظرم مى‌رسد که موسیقى مى‌تواند گمراه کننده باشد، مى‌تواند انسان را به شهوات دچار کند، مى‌تواند انسان را غرق در ابتذال و فساد و پستى کند؛ مى‌تواند هم این نباشد و مى‌تواند عکس این باشد. مرز حلال و حرام این‌جاست. من امیدوارم که شما جوانان با این زادِ تقوا بتوانید وارد میدان شوید و تولیدهایى داشته باشید که به معناى حقیقى کلمه هم خصوصیات موسیقى خوب و بلیغ را داشته باشد و به معناى حقیقى تأثیرگذار مثبت باشد و حقیقتاً جوانان و روحها را به صفا و به معنویت و به حقیقت رهنمون کند.

بیانات در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان ، سال ۱۳۷۷ ، دهه مبارک فجر

توصیه ها و نظرات امام خامنه ای در خصوص انتخابات

با توجه به فرا رسیدن ایام انتخابات بر آن شدم تا مواضع رهبری در خصوص انتخابات????? ???????? ??? ????? را یکبار دیگر مرور کرده و دوباره منتشر کنم اگرچه قبلا هم منتشر شده بود.ان شا الله تدبر در فرمایشات معظم له ما را به سوی انتخاب خوب رهنمون نماید . ادامه ی مطلب

نظرات رهبری در سه بازه ی زمانی در قبال دولت ها و شخص رییس دولت

رفتار رهبری عزیز را می توان در سه زمان نسبت به دولت ها و شخص رییس دولت مورد بررسی قرار داد .

hashkhatahm

الف : نظرات رهبری عزیز قبل از انتخاب  :

امام خامنه ای همواره قبل از انتخاب رییس دولت به تبیین وظایف دولتی که قرار است روی کار بیاید و همچنین خصوصیاتی که باید داشته باشد می پردازند .
ب : نظرات و رهنمودهای ایشان در طول مدت ریاست جمهوری :

در طول مدت ریاست جمهوری با وجود ضعف ها و قوت ها ، همواره از دولت ها و رأی مردم حمیات کرده و انتقادات و پیشنهاداتی را به دولتمردان ارائه می نمایند .
ج : دیدگاه ها و نظرات معظم له بعد از پایان دوره ی ۸ ساله ی درباره ی شخص رییس جمهور و دولت  وی :

تشکر از زحمات شخص رییس جمهور و بیان خدمات انجام شده در طول عمر دولت و همچنین تحلیل عمر ۸ ساله دولت

 

پی نوشت ۱: امام خامنه ای از دولت های آقایان هاشمی ، خاتمی و احمدی نژاد و نیز شخص سه نفر آنها حمایت و تعریف کرده اند .
پی نوشت ۲ : امام خامنه ای از دولت های آقایان هاشمی ، خاتمی و احمدی نژاد انتقادات فراوانی داشته اند .
پی نوشت ۳ : با تعاریف نباید دچار توهم شد و با انتقادات هم نباید شخصیت و شخص رییس جمهور را لگدمال کرد .
پی نوشت ۴ : کنار هم قرار دادن این سه دیدگاه در قبال سه رییس جمهور بعد از زعامت امام خامنه ای یکی از گزینه هایی است که می تواند به شناخت ما از وضعیت موجود در انتخاب اصلح کمک نماید .
پی نوشت ۵ : همواره ملاک در شناخت اشخاص ، حال فعلی ایشان بوده که یکی از بهترین گزینه ها می باشد .

 

توصیه های امام خامنه ای به زوج های جوان / کارتان را متوقف نکنید !

جوانانی که مشغول کاری در راه خدا هستند، با گرفتن همسر، با ازدواج، نباید کارشان را متوقف کنند.(۱۹/۰۹/۱۳۷۶)

توصیه های امام خامنه ای به زوج های جوان / چرا می گوئیم ۱۴ سکّـه ؟!

اینکه می‌ بینید ما گفتیم ۱۴ سکه بیشتر را عقد نمی‌کنیم، نه برای این است که چهارده سکه بیشتر اشکالی در ازدواج ایجاد می‌کند. d132882fde
خیر .
چهارده هزار سکه هم باشد ازدواج اشکالی ندارد.
فرقی ندارد، این برای این است که آن جنبه معنوی ازدواج، غلبه پیدا کند بر جنبه مادی مثل یک تجارت و معامله نباشد داد و ستد مادی نباشد.
اگر تشریفات را کم کردیم، جنبه معنوی تقویت خواهد شد.(۰۶/۱۰/۱۳۷۴)

پدر و چهار پسرش …

از چپ به راست : امام خامنه ای ، سید محمد حسن خامنه ای ، سید هادی خامنه ای ، سید محمد خامنه ای

توصیه های امام خامنه ای به زوج های جوان / من از مردم سراسر کشور خواهش می‌کنم که آن قدر مهریه‌ها را زیاد نکنند

من از مردم سراسر کشور خواهش می‌کنم که آن قدر مهریه‌ها را زیاد نکنند .ازدواج
این سنت جاهلی است این کاری است که خدا و رسول (ص) در این زمان بخصوص از آن راضی نیستند.
نمی‌گوییم حرام است. نمی‌گوییم ازدواج باطل است اما خلاف سند پیامبر (ص) و اولاد ایشان و ائمه هدی (ع) و بزرگان اسلام است.
خلاف روش اینهاست و به خصوص در زمان ما که کشور احتیاج دارد به این همه کارهای صحیح آسان شود هیچ مصلحت نیست که بعضی ازدواج ها را این طور مشکل کنند.(۰۲/۰۹/۱۳۷۳)

توصیه های امام خامنه ای به زوج های جوان / رعایت سادگی در تمامی شئون زندگی

در همه امور زندگیتان سادگی را رعایت کنید. اولش هم از همین مراسم ازدواج است. از این جا شروع می‌شود. اگر ساده برگزار کردید قدم بعدی اش هم می‌شود ساده و الا شما که رفتید آن مجلس کذایی مثل اعیان و اشراف‌های زمان طاغوت را درست کردید بعد دیگر نمی‌توانید بروید تو خانه کوچکی مثلاً با وسایل مختصری زندگی کنید. این جور نمی شود دیگر چون خراب شده و از دست رفته است. از اول زندگی را پایه‌اش را براساس سادگی و ساده زیستی بگذارید تا زندگی بر خودتان، بر کسانتان و بر مردم جامعه ان شاءالله آسان شود.(۱۳/۰۶/۱۳۷۴)

توصیه های امام خامنه ای به زوج های جوان / جنس لطیف و جنس مدیریت !

اسلام مرد را قوام و زن را ریحان می‌داند . این نه جسارت به زن است نه جسارت به مرد. نه نادیده گرفتن حق زن است و نه نادیده گرفتن حق مرد، بلکه درست دیدن طبیعت آنهاست.
ترازوی آنها هم اتفاقاً برابر است.
یعنی وقتی جنس لطیف و زیبا و عامل آرامش و آرایش معنی محیط زندگی را در یک کفه می‌گذاریم و این جنس مدیریت و کارکرد و محل اعتماد و اتکا بودن و تکیه گاه بودن برای زن را هم در کفه دیگر ترازو می‌گذاریم. این دو کفه با هم برابر می‌شود نه آن بر این ترجیح دارد و نه این بر آن.
بیانات در مراسم خطبه ی عقد /  ۷۸/۱۲/۲۲