عظمت شبهای قدر و حضرت فاطمه سلام الله علیها

مطالعه ی این متن کمی دقت نیاز دارد :

آنچه از پیام بسیار مهم حضرت ختمی مرتبت در واپسین روزهای عمر شریفش به ما رسیده است سخن سردبیر، این مهم است که : قرآن و اهل بیت بدون یکدیگر معنا نخواهند داشت .
آری ! قرآن بدون اهل بیت پیامبر ، جز اوراقی بیش نخواهد بود که حقیقتش بر مردم پوشیده است و اهل بیت نیز ، بدون قرآن ، چنانند که قرآن بی اهل بیت است .
ندای این الرجبیون ، آماده باشی بود برای ضیافت الهی که بندگانش را به سوی آن فرا خوانده است و دو ماه فرصت داده است تا خود را آماده ی بزرگترین بزم تاریخ هستی نمایند .
ضیافتی چون رمضان و بزمی چون میهمانی خدا
و بی شک آنچه این بزم را حائز اهمیت کرده است دو نکته است :

۱ ) نزول قرآن در رمضان المبارک ( در کلام قرآن مجید )
۲ ) دعوت به میهمانی الهی  ( در کلام خاندان عصمت و طهارت )

با تدقیق در پیشنه ی تاریخی رمضان الکریم در اسناد تاریخ اسلامی و سایر ادیان ، می یابیم که رمضان ، ماهیست که در آن ، ولایت علی بن ابیطالب علیهما السلام بر هستی عرضه شد و بازتاب این دعوت ، پذیرش آن از جانب تمام آنچه ” شیئ ” است ؛ بوده است و شب قدر ، آن شب مبارک است که حقیقت ولایت را پذیرفتند .و شاید تقارن شبهای قدر با نام امیر المومنین بدین خاطر بوده باشد و رمضانی که با نام علی بن ابیطالب شرافت گرفته است .

اما برای آنان که اهل اشارتند ، بشارتی چون حدیث قدسی لولاک کفایت می کند که علی و پیامبر ، بدون درخشش خورشیدگونه ی زهره ی زهــرا ، بی نتیجه اند و نبوت و امامت را ، دامن پر گوهر فاطمه ای که زهرا بود ، رنگین و نورانی نمود و روی نبوت و امامت را روشن . به همین دلیل است که امام صادق علیه السلام مادرشان را فاطمه می دانند چون خلایق از معرفت به وی ، از جا مانده اند و حقیقتش را نیافته اند .
هستی حقیقت شب قدر را می داند اما خلایقی که بار امانت بر دوش کشیدند حقیقت آن انسیه ی حور سرشت را درک نکردند و حقیقت شب قدر بر آنها مخفی خواهد ماند .

و اگر کمی بر این مهم دقت نماییم معنای فرمایش امام عصرمان  که حقیقت شب قدر است ؛ برایمان مشخص خواهد شد که حضرتش فرمودند :

” وفی ابنه رسول الله لی اسوه حسنه “

و یا کلام پدر بزرگوارشان که فرموده اند :

” نحن حجج الله علی خلقه و جدتنا فاطمه حجه الله علینا “

آری دقت در معنای شب قدر ، توجهات را به سوی بانویی جلب می نماید که به نقل شیخ حر عاملی در جواهر السنیه فی احادیث القدسیه ، پیامبر اسلام به برکت وی خود را شایسته ی مقام نبوت می داند .

کمی دقت در این سطور ، معنای من ادرکها ادرک لیله القدر است و کمی تدقیق در زندگانی این بی بی مجلله ، عمری سعادت را در پی خواهد داشت که در آن اسراری نهفته است که مَحرمان درگاه و آنان که اهل اشارتند ، به آن پی خواهند برد .
امید است که ما نیز چونان باشیم .

پی نوشت :

۱ -در این شبها اگه بتونیم بفهمیم مشکلمون از کجاست ؛ کار بزرگی کرده ایم.

۲ – التماس دعا

1 comment / نظر خود را در زیر وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

4 − یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.