نکته ای ظریف در یک حدیث معروف !

پیش نوشت : شرح این مطلب ، زمان مفصلی را می خواهد که برای بیان نکته ی بسیار مهم نهفته در این روایت ، به همین مختصر بسنده می کنم .لطفا با دقت بخوانید و لذت ببرید :

حدیث معروفی است به نام حدیث حارث بن همدان که از اصحاب حضرت امیر علیه السلام بوده است و جمله ی معروف ” فَمَن یَمُت یَرِنی ” حضرتش ، خطاب به وی گفته شده است .این حدیث در کتبی همچون بحارالانوار و نیز امالی شیخ صدوق به صور گوناگون نقل شده است .

ما حصل قضیه این است که حضرت امیر علیه السلام به حارث بن همدان فرمودند : هرکس که بمیرد چه دوست من باشد و چه دشمن من ، مرا درمواطن چندگانه خواهد شناخت . هنگام مرگ ، نزد صراط ، کنار حوض و هنگام تقسیم کردن بهشت و دوزخ .

استاد بزرگوار ما در شرح این حدیث می فرمودند :

نه اینکه این دیدن ، دیدن صوری و ظاهری باشد . حقیقت سرای عقبی چیزی جز علی بن ابی طالب علیه السلام نیست . خداوند حضرت علی را در پس این دنیا همه کاره قرار داده است . در حدیث معروف اصبغ بن نباته که آخرین کلام حضرت مولا در آن نقل شده است این است که خداوند تمام اختیارات تقسیم بهشت و دوزخ را به پیامبر واگذار کرده و پیامبر هم ، همه ی اختیارات را به علی بن ابیطالب واگذار می نماید.یعنی همه کار در روز قیامت علی بن ابیطالب است . حالا با توجه به این کلام خود مولا و سایر احادیث این حقیقت را در می یابیم که حقیقت مرگ در دست علی بن ابیطالب است . یعنی ملک الموت به اذن علی بی ابیطالب قبض روح می نماید هر انسانی را . یعنی هر انسانی موقع مرگ علی بن ابیطالب را می بیند و می بیند که دستور قبض روح او توسط حضرتش صادر می گردد . فلذا برای مومنین این قبض روح آرامش بخش بوده و برای منکرین و معاندین ، بسیار سخت و عذاب آور خواهد بود .

 

سپس حضرت استاد می فرمودند :

باید روی نفس خود کار کنیم و دلبستگی هایمان را از این دنیا کم کنیم . چرا که اگر چنین نباشد ؛ وقتی زمان مرگ ما فرا رسید و ما دل بسته ی به دنیا بودیم ، آنوقت می بینیم که علی بن ابیطالب ما را از علایقمان و دلبستگی هامان منقطع می کند و اینجاست که خطر بیشتر می شود چرا که اگر دلبستگی ها زیاد باشد ممکن است العیاذ بالله زبان بدگوئی به حضرت علی باز کنیم و او را انکار نمائیم .

 

حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در کتاب اربعین حدیث خود ، میزان محبت دنیا و میزان وابستگی افراد به دنیا را تعیین کننده ی زمان حضور افراد در برزخ دانسته و با بیان کلام شریف حضرت امیر علیه السلام به این مهم اشاره می نمایند که برزخ ممکن است به عمر دنیائی ، برای بعضی ها به مدت دو یا سه روز طول بکشد در حالیکه ممکن است صدها سال باشد که مرده باشند .

 

نکته ۱: هر قدر میزان دلبستگی ما به دنیا بیشتر باشد ، امکان انکار وجود حضرت امیر علیه السلام بیشتر خواهد بود .

نکته ۲: هرقدر میزان دلبستگی ما به دنیا بیشتر باشد ، حضور ما در برزخ طولانی تر جلوه پیدا می کند .

متن روایت در امالی شیخ صدوق :

عن الأصبغ بن نباته قال دخل الحارث الهمدانی على أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب ع فی نفر من الشیعه و کنت فیهم فجعل الحارث یتلوذ فی مشیه و یخبط الأرض بمحجنه و کان مریضا فدخل فأقبل علیه أمیر المؤمنین ع و کانت له منزله منه فقال کیف نجدک یا حارث فقال نال منی الدهر یا أمیر المؤمنین و زادنی غلیلا اختصام أصحابک ببابک قال و فیم خصومتهم قال فی شأنک و الثلاثه من قبلک فمن مفرط غال و مقتصد وال و من متردد مرتاب لا یدری أ یقدم أم یحجم قال ع فحسبک یا أخا همدان ألا إن خیر شیعتی النمط الأوسط إلیهم یرجع الغالی و بهم یلحق التالی فقال له الحارث لو کشفت فداک أبی و أمی الریب عن قلوبنا و جعلتنا فی ذلک على بصیره من أمرنا قال فذاک أنه أمر ملبوس علیه إن دین الله لا یعرف بالرجال بل بآیه الحق فاعرف الحق تعرف أهله یا حار إن الحق أحسن الحدیث و الصادع به مجاهد و بالحق أخبرک فأعرنی سمعک ثم خبر به من کان له حصافه من أصحابک ألا إنی عبد الله و أخو رسول الله ص و صدیقه الأکبر صدقته و آدم بین الروح و الجسد ثم إنی صدیقه الأول فی أمتکم حقا فنحن الأولون و نحن الآخرون ألا و إنی خاصته یا حارث و صنوه و وصیه و ولیه و صاحب نجواه و سره أوتیت فهم الکتاب و فصل الخطاب و علم القرآن و استودعت ألف مفتاح یفتح کل مفتاح ألف باب یفضی کل باب إلى ألف ألف عهد و أیدت أو قال و أمددت بلیله القدر نفلا و إن ذلک لیجری لی و المتحفظین من ذریتی کما یجری اللیل و النهار حتى یرث الله الأرض و من علیها و أنشدک یا حارث لتعرفنی و ولیی و عدوی فی مواطن شتى لتعرفنی عند الممات و عند الصراط و عند الحوض و عند المقاسمه قال الحارث ما المقاسمه یا مولای قال ع مقاسمه النار أقاسمها قسمه صحاحا أقول هذا ولیی و هذا عدوی ثم أخذ أمیر المؤمنین بید الحارث فقال یا حارث أخذت بیدک کما أخذ رسول الله ص بیدی فقال لی و اشتکیت إلیه ص حسده قریش و المنافقین إنه إذا کان یوم القیامه أخذت بحبل الله أو بحجزته یعنی عصمه من ذی العرش و أخذت أنت یا علی بحجزتی و أخذت ذریتک بحجزتک و أخذت شیعتکم بحجزتکم فما ذا یصنع الله عز و جل بنبیه و ما ذا یصنع نبیه بوصیه خذها إلیک یا حارث قصیره من طویله أنت مع من أحببت و لک ما اکتسبت قالها ثلاثا فقال الحارث و قام یجر رداءه جذلا وهو یقول:
لا أبالی و ربی بعد هذا متى لقیت الموت أو لقینی

متن روایت در بحارالأنوار :

عن أمیرالمؤمنین علیه السلام ، وروى الشعبی وجماعه من أصحابنا عن الحارث الاعور عنه علیه السلام : ولا یموت عبد یحبنی إلا رآنی حیث یحب ، ولا یموت عبد یبغضنی إلا رآنی حیث یکره .

 

شعر : سید حمیری از شعرای اهل بیت متن روایت را به صورت شعر در آورده است

قـول عـلی لحـارث عجب کم ثم أعجوبـه لـه حملا
یا حار همدان من یمت یرنی من مؤمن أو منافـق قبلا
یعرفنی طرفـه وأعرفـه بنعتـه واسمـه ومـا فعلا
وأنت عند الصراط تعرفنی فلا تخف عثره ولا زللا
أسقیک من بارد على ظمأ تخالـه فی الحـلاوه العسلا
أقول للنار حین تعرض لل عرض دعیـه ولاتقبلـ الرجلا
دعیـه لا تقربیـه إن لـه حبلا بحبـل الوصی متصلا

9 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

  1. اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَهْلَ بَیْتِ النُّبُوَّهِ

    وَ مَنْ حارَبَکُمْ مُشْرِکٌ
    وَ مَنْ رَدَّ عَلَیْکُمْ فى اَسْفَلِ دَرَک مِنَالْجَحیمِ

    سلام بر آن امام هُمام و لعنت خدا بر دشمنان آن حضرت…
    لطفاً شیر کنید و بر دشمنان امام مظلوم ِمان لعن بفرستید

دیدگاهتان را بنویسید

3 × سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.