سوره ای که پیامبر اسلام را پیر کرد- قسمت اول- استقامت در برابر حق

مشهور است که این سوره  مکی بوده و چهل و نهمین (۴۹) سوره ای می باشد که بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نازل شده است.
همچنین معروف است و ایضا در برخی روایات آمده است که پیامبر رحمت صلی الله و علیه و آله و سلم ، پس از نزول این سوره فرمودند :
شَیَّبَتنی سُورهُ هود ( سوره ی هود مرا پیر کرد)

سوال : چرا پیامبر پس از نزول سوره ی هود فرمودند : سوره ی هود مرا پیر کرد ؟
جواب : ابن عباس در حدیثی پاسخ به این سوال را بیان کرده است:
ما نزل على رسول الله (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) آیه کان اشد علیه و لا اشق من آیه فاستقم کما امرت و من تاب معک .
ترجمه : هیچ آیه اى بر پیغمبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) شدیدتر و دشوارتر از آیه استقم کما امرت و من تاب معک … (استقامت کن آنچنان که دستور یافته اى و همچنین کسانى که با تو هستند) نبود.۱

توضیح:
پیامبر در سال دهم بعثت در حالیکه داغدار دو عزیز سفر کرده ی خویش ( حضرت ابوطالب و حضرت خدیجه سلام الله علیهما ) بود ، فشارهای کفار مکه را بیش از هر زمان دیگری احساس می نمودند.
کفار هم سعی می کردند از فرصت فقدان بزرگترین حامیان پیامبر ، بیشترین استفاده را ببرند . به همین خاطر پیامبر اسلام و مسلمانان بیش از هر زمان دیگری ، تحت فشار تبلیغات خشن و غیر انسانی دشمن خود ، قرار داشتند .
در این هنگام بود که سوره ی هود بر پیامبر نازل شد و دستور اسقامت از جانب حضرت حق ، توسط امین وحی بر پیامبر و مومنان ابلاغ گردید ( همانطور که در روایت ابن عباس نیز ، به چشم می خورد ) .

نکته :
پیامبر اسلام با همه ی مهربانی ای که در سرتاسر وجودش موج می زد  (و در قرآن نیز شاهد این خصوصیت پیامبر ، برای نجات گمراهان هستیم ) تا حدیکه خود را برای هدایت مردم به زحمت می انداخت ۲ ؛ وقتی آماج تهمت های گوناگون قرار گرفته و استهزاء و اذیت های قوم کافر را در حق خود و یارانش میدید ، قلب مبارکش در برابر این سختی ها به درد می آمد اما با این اوصاف به آنچه که تکلیفش بود ، عمل می کرد .
اگرچه عمل به این تکلیف ( در برابر آزارهای شدید و شکنجه های بسیار سخت کفار )دشوار می نمود ؛ وقتی آیات سوره ی هود و اشاره ی مستقیم آیه ” فاستقم کما امرت ” بر ایشان تبیین شد، فرمودند : این سوره مرا پیر کرد .٣
نتیجه :
۱ – هر کس که باشیم ، باید به تکلیف الهی که برای مان مشخص شده است ؛تحت هر شرایطی عمل کنیم .
۲ – استواری بر عقیده ی حق و نیز استقامت در برابر انواع هجمه های تبلیغی
برای در امان ماندن امانت الهی ، بسیار سخت می باشد .

یادآوری :

آیا از تکلیف خود ، مطلع هستیم ؟
و آیا امانت امروز الهی را می شناسیم ؟

========================

پی نوشت ها :

۱ – تفسیر نمونه ، جلد ۹ صفحه ی ۵
٢ – سوره ی طه آیات اول تا سوم
٣ – بعضى از مفسران نقل کرده اند که یکى از دانشمندان پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) را در خواب دید، و از حضرتش سؤ ال کرد، اینکه از شما نقل شده سوره هود مرا پیر کرد آیا علتش بیان سر گذشت امتهاى پیشین و هلاک آنها است فرمود: نه ، علتش آیه فاستقم کما امرت … بود.

2 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

4 + هجده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.