نماینده ی اطلاعات و عملیات امام حسین علیه السلام در مدینه / ۳۰ روز تا مثنوی عاشقان

پس از وداع با مادر و برادر در بقیع امام حسین علیه السلام به خانه برگشته و هنگام صبح ، برادرش محمد بن حنفیه نزد ایشان آمده و عرض کرد:

برادرم ! جانم فدایت ، تو محبوب ترین و عزیزترین مردم نزد منى ، به خدا سوگند کسى را چون تو شایسته خیر خواهى خود نمى بینم ، زیرا تو همچون خود من و جان من و بزرگ خاندان منى ، تو تکیه گاه منى و پیروى ات بر من واجب است ، زیرا خدا تو را شرافت بخشیده از بزرگان بهشت قرار داده است ، مى خواهم تو را پندى دهم آن را بپذیر.

امام حسین  علیه السلام  فرمودند: آنچه مى خواهى بگو.
عرض کرد:
تا مى توانى خود را از یزید بن معاویه و شهرها برهان و رسولان خود را به سوى مردم روان ساخته آنان را به بیعت خود فراخوان ……
امام  علیه السلام  فرمودند: برادر جان ! کجا بروم ؟
عرض کرد:
به مکه برو اگر آنجا برایت امن بود این همان است که تو دوست دارى و من مى خواهم وگرنه به شهرهاى یمن برو که آنان یاران جد و پدر تواند و آنان مهربانترین و بامحبت ترین و مهمان نوازترین و خردمندترین مردمند. اگر سرزمین یمن برایت امن ماند که خوب وگرنه به شنزارها و شکاف کوهها رفته از شهرى به شهر دیگر کوچ کن تا ببینى کار این مردم به کجا مى کشد و خدا میان تو و این قوم تبهکار داورى مى کند.
امام حسین  علیه السلام  فرمودندند:
برادرم ! به خدا سوگند اگر در دنیا هیچ پناهى نداشته باشم باز هرگز با یزید بن معاویه بیعت نخواهم کرد.  که رسول خدا  صلى الله علیه و آله و سلم   درباره او  فرمودند: خدایا! یزید را برکت و خیر مده !.
محمد بن حنفیه از سخن ساکت ماند و  منقلب شده   گریست .
امام  علیه السلام  نیز لختى با او گریست و سپس فرمودندند:
برادر جان ! خدا پاداش خیرت دهد نصیحت کردى و شایسته پند دادى ، امیدوارم در راءى خود – به خواست خدا – کامروا و به حق باشى . من آهنگ مکه را دارم و خود و برادر و برادرزادگان و پیروان خود را  براى این سفر  آماده کرده ام ، امر و راءى آنان امر و راءى من است .و اما تو در مدینه بمان تا در میان آنان چشم  و خبررسان   من باشى ، هیچ کارى از آنان را از من پنهان مدار

موسوعه کلمات الامام حسین علیه السلام / فصل چهارم / شماره ی ۲۳۶

 

1 comment / نظر خود را در زیر وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سیزده + ده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.