امام حسین علیه السلام و متن نامه ی کوفیان که در مکه به دست ایشان رسید/ ۱۶ روز تا مثنوی عاشقان

محمد بن بشر همدانى گوید: شیعیان پس از شنیدن خبر مرگ معاویه در منزل سلیمان بن صرد خزاعى گرد آمدند . صحبت از مرگ معاویه به میان آمد .حمد و ستایش خدا را گفتیم پس سلیمان گفت : معاویه مرده است و حسین  علیه السلام  از بیعت خوددارى کرده و رهسپار مکه شده است و شما شیعیان او و پدر اویید، اگر مطمئنید که او را یارى کرده با دشمنش مى جنگید به او نامه بنویسید و اگر از ترس و سستى خود بیم دارید او را فریب ندهید.
گفتند: نه بلکه ما با دشمن او جنگیده خود را فداى او مى کنیم .
سلیمان گفت : پس نامه بنویسید و آنان نامه نوشتند:

به نام خداوند بخشنده مهربان . این نامه به حسین بن على  علیه السلام  از سلیمان بن صرد، مسیب بن نجبه ، رفاعه بن شداد، حبیب بن مظاهر و پیروان مؤ من و مسلمان کوفى اوست . سلام بر تو باد. در ستایش خدایى که هیچ معبود بحقى جز او نیست با تو همزبانیم . اما بعد: ستایش خدایى راست که دشمن بیدادگر کینه توز تو را درهم شکست همان کسى که بر این امت چیره گشت و با نیرنگ آنان را ربود. و بیت المال امت را غصب کرد و بدون رضاى آنان بر آنان فرمان راند، سپس نیکان امت را کشت و بدانشان را نگه داشت و مال خدا را به دست ستمگران و توانگران سپرد. خدایش از رحمت خویش دور دارد چنانکه قوم ثمود را دور داشت .
اکنون ما مردم عراق رهبرى نداریم . به سوى ما رهسپار شو امید است خداى متعال به وسیله تو ما را به حق فراهم آورد. ما در نمازهاى جمعه و عید با نعمان بن بشیر – که در قصر زمامدارى خود است – کارى نداریم و اگر خبر یابیم که به سوى ما رهسپار شده اى بیرونش کرده به خواست خدا تا شام تعقیبش مى کنیم . سلام و رحمت خدا بر تو باد .

سپس نامه را توسط عبدالله بن سبع همدانى و عبدالله بن وال تمیمى فرستادیم . آنان از کوفه بیرون شده با شتاب راه پیمودند تا دهم ماه مبارک رمضان در مکه خدمت امام رسیدند  و نامه را تقدیم داشتند .
دو روز صبر کردیم ، سپس قیس بن مسهر صیداوى ، عبدالرحمن بن عبدالله بن کدن ارجى و عماره بن عبید سلولى را – که با خود حدود صد و پنجاه نامه داشتند که برخى از یک نفر و برخى از دو نفر و برخى از چهار نفر بود – به سوى حضرت  علیه السلام  رهسپار کردیم .
دو روز دیگر گذشت و باز هانى بن هانى سبیعى و سعید بن عبدالله حنفى را با نامه اى به این مضمون خدمت امام  علیه السلام  فرستادیم :

بسم الله الرحمن الرحیم ، براى حسین بن على  علیه السلام  از شیعیان مؤمن و مسلمانش .
اما بعد زود باش و بشتاب که مردم در انتظار تواند و نظرى جز به تو ندارند پس بشتاب ، بشتاب . والسلام .

شیث بن ربعى ، حجار بن ابجر، یزید بن حارث ، عروه بن قیس ، عمرو بن حجاج زبیدى و محمد بن عمر تمیمى نامه اى به این مضمون نوشتند:

اما بعد، باغها سرسبز و خرم است و میوه ها رسیده و چاهها پر آبند، هرگاه خواستى بر سربازان آماده خود درآ. والسلام .

امام  علیه السلام  به هانى و سعید بن عبدالله حنفى فرمودند:  چه کسانى این نامه را نوشته و توسط شما فرستادند
عرض کردند: اى امیر مؤ منان ! آن را شیث بن ربعى ، حجار بن اءبحر، یزید بن حارث ، یزید بن رویم ، عروه بن قیس ، عمرو بن حجاج و محمد بن عمیر فراهم کرده اند.
راوى گوید: امام برخاست و وضو ساخته میان رکن و مقام دو رکعت نماز خواند پس از نماز درباره آنچه کوفیان نوشته اند از خدا خیرخواهى کرد، سپس نامه رسانان را گرد آورده فرمودند:
جدم رسول خدا  صلى الله علیه و آله و سلم  را در خواب دیدم . او به من دستورى داده و من آن را انجام مى دهم پس خدا برایم خیر پیش آورد که او عهده دار خیر است و اگر خواهد بر آن تواناست

موسوعه کلمات الامام حسین علیه السلام / فصل چهارم / شماره ی ۲۵۴

 

2 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

3 × چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.