درب مقصود

قبل نوشت : مرحوم حاج شیخ عباس قمی رحمت الله علیه در کتاب شریف مفاتیح الجنان ، چندین زیارت برای حضرت مولی الموالی ، امیر المومنین علی بن ابی طالب نقل کرده است که زیارت ششم از این مجموعه زیارات از اهمیت خاصی برخوردار بوده و مربوط به زیارت حضرت از دور و نزدیک است . توصیه می شود از این زیارت غفلت نشود.
نکته : در این زیارات نکات فراوانی نهفته است اما در یکی از این زیارات که زیارت سوم می باشد ، نکته ای توجه من را به خود جلب کرد .
در زیارت سوم ، از زبان امام صادق علیه السلام ، یکی از اوصاف حضرت اینگونه بیان شده است که ایشان ” باب المقام ” می باشند .
احساس می کنم در این ” باب المقام ” یک دنیا حرف نهفته شده است و هرکسی به قدر فهم خود ، باید از دریای این وصف ، برداشته و مزمزه نماید .
آنچه که با عقل ناقص خود با کنار هم قرار دادن روایات ، از این فراز متوجه می شوم اینست که :
خداوند ، تمام امور دنیا و آخرت را به پیامبر اسلام واگذار نموده و رسول گرامی اسلام ، تمام این امور را به امیر المومنین علی بن ابی طالب تفویض کرده اند .
باب المقام یعنی ما هرچه که بخواهیم در دنیا و آخرت ، حقیقت آن در دست علی بن ابی طالب است و درک این معنا ، از اولین لحظات شروع حیات در سرای دیگر ، شروع می شود .آنجایی که خود امیر المومنین به حارث بن همدان فرمودند :
یا حار ُ همدان ! فمن یمت یرنی . هرکس بمیرد مرا می بیند .
و این کلام مولا پرده از حقیقتی عظمیم بر می دارد که کشف معنای باب المقامی ایشان ، وقتی چشم سر باز می شود ، از همان ابتداء میبینیم که در سرای عقبی نیز کسی جز علی نیست .
و هرکس به سرای باقی می رود ، از همان روز اول ،حساب کار دستش می آید که همه کاره علی ابن ابیطالب عیه السلام و الصلواه است .
مرحوم حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در کتاب اربعین حدیث اشاره ای بس ارزنده به این مهم در باب معاد دارند که علاقمندان ، جهت درک معنا ، به آن کتاب شریف مراجعه نمایند .

خلاصه ی کلام :

اگر دنیا می خواهیم درگاه رسیدن علی بی ابی طالب است
اگر آخرت می خواهیم درگاه رسیدن علی بن ابی طالب است .
چرا که علی علیه السلام ” باب المقام ” یعنی ” درب مقصود ” است .

 

1 comment / نظر خود را در زیر وارد کنید

  1. به نام خدا
    سلام علیکم : دوست عزیز و استاد گرامی سایت خبری تحلیلی چابهار نیوز که یک سایت خبری ولای و ارزشی محلی است که توسط جمعی از جونان اهل سنت جنوب استان سیستان و بلو چستان با هزینه شخصی جهت پاسداری از ارزش ها انقلاب و نظام و بیان مشکلات عمومی مردم و خبرها فرهنگی ،اجتماعی ، اقتصادی ، ورزشی و وقعایهای روز جنوب استان سیستان وبلوچستان راندازی شد. این سایت ارزشی و مردمی که در منطقه در اقلیت قراردارد لطفا در حمایت از این سایت ارزشی این سایت را در لینگ سایت خود قرار بدهید ممنون می شویم.
    سایت خبری تحلیلی چابهار نیوز: http://www.ch-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید

ده + هجده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.