بر مشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا / ۳ روز تا مثنوی عاشقان/ آفرین بر حبیب …

چون امام  علیه السلام  در کربلا فرود آمد، نزدیک ترین اصحاب که بیش از همه با امام  علیه السلام  – مخصوصا در مواقع خطر – همراه بود هلال بن نافع بود، زیرا او مردى دوراندیش و بینا در سیاست بود. امام  علیه السلام  شب عاشورا  نابهنگام   از خیمه ها بیرون آمده دور شد. هلال  نگران شده   شمشیر خود را برداشت و باشتاب رفت تا خود را به امام  علیه السلام  رساند دید او  در مراقبت از خیمه ها  اعماق دشت و بلندیها و جاهاى مشکوکى را که مشرف بر خیمه هاست وارسى مى کند. امام  علیه السلام  به پشت سر خود متوجه شد  در تاریکى   او را دید. پرسید: کیستى ؟ هلال ؟!
عرض کرد: آرى ، فداى تو! از اینکه در شب به سمت لشکرگاه این ستمگر بیرون آمدى نگران شدم .
فرمودند:  هلال ! آمدم تا این پستى و بلندیها را وارسى کنم ، نکند فردا – که آنان و ما حمله کرده درگیر مى شویم – کمینگاهى براى هجوم آنان به خیام ما باشد . سپس برگشت و در حالى که  بازوى   چپ او را گرفته بود مى فرمودند:  همان شب است ! همان شب است ! به خدا سوگند وعده اى است که تخلف بردار نیست  ! سپس فرمودند:  هلال ! چرا هم اینک از میان این دو کوه نمى روى که خود را برهانى  ؟!
هلال روى قدمهاى امام  علیه السلام  افتاد و عرض کرد: در آن صورت مادر هلال در سوگش بنشیند. سرورم ! شمشیرم با هزار شمشیر و اسبم با هزار اسب برابر است . به آن خدایى که همراهى تو را بر من منت نهاد از تو جدا نشوم تا این که هر دو از کارزار باز مانند  و خود کشته شوم  .
هلال گوید:  سپس امام  علیه السلام  از من جدا شد و به خیمه خواهرش ‍  زینب  علیها السلام   رفت . من در این امید که از خیمه زود بیرون مى آید کنار خیمه ایستادم . زینب  علیها السلام   به استقبال امام  علیه السلام  آمد. بالشى گذاشت و امام  علیه السلام  نشست و با او رازى گفت . چیزى نگذشت که اشک زینب  علیها السلام   جارى شد و عرض کرد: برادر جان ! آیا من قتلگاه تو را ببینم و – با این همه دشمنان کینه توز – بانوان و کودکان وحشت زده را سرپرستى کنم ؟!
این مسئولیت سنگینى است ! دیدن قتلگاه این جوانان پاک و زیبارویان بنى هاشم  مرا نیز آشفته کرده   بر من گران خواهد بود! سپس عرض کرد: برادر جان ! آیا نیات اصحاب خود را آزموده اى ؟ نگرانم که وقت درگیرى و برخورد نیزه ها تنهایت گذارند!
امام  علیه السلام  گریست و فرمودند:  هان ! به خدا سوگند ایشان را از خود راندم و آزمودم ، در آنان جز دلاوران و والاگهران پایدار – که به کشته شدن در رکاب من همانند کودک به شیر مادر ماءنوس اند – حضور ندارند !
هلال چون این سخنان شنید دلش سوخت و گریست و به سوى خیمه حبیب بن مظاهر راه افتاد حبیب را دید نشسته و شمشیر آخته خود را در دست دارد. سلام کرد و بر در خیمه نشست .
حبیب پرسید: هلال ! چرا آمدى ؟ او آنچه دیده و شنیده بود گزارش ‍ کرد.
حبیب گفت : آرى به خدا سوگند اگر منتظر فرمانش نبودم هم امشب به نبرد این نامردمان مى شتافتم و با این شمشیر درمانشان مى کردم !
هلال گفت : حبیب ! من از حسین  علیه السلام  در حالى که بیم و هراس ‍ اهل بیت  علیهم السلام   را داشت جدا شدم و گمان مى کنم بانوان همه بیدارند و با زینب  علیها السلام   در آن نگرانى و بى تابى شریک اند. آیا مى خواهى اصحاب را گرد آورى .  و بار دیگر اعلان وفادارى کنند تا  سخنان ایشان را بشنوند و آرامش یابند؟! من زینب  علیها السلام   را چنان آشفته دیدم که قرار از کفم رفته
حبیب گفت : من در اختیارم .
حبیب – که هلال کنارش ایستاده بود – در ناحیه اى ایستاد و اصحاب را فرا خواند، همه از خیمه ها بیرون آمده جمع شدند. حبیب به بنى هاشم گفت : چشمانتان نگران مباد. شما به خیمه هاى خود برگردید. سپس اصحاب را خطاب کرده گفت : اى جوانمردان و شیران شرزه سختیهاى نبرد!
هم اینک هلال چنین و چنان مى گوید: او خواهر امام  علیه السلام  و بانوان حرم را نگران و گریان دیده است . اکنون بگویید در وفادارى چگونه اید؟ اصحاب شمشیرها از نیام کشیدند و عمامه هاى خود افکندند و گفتند: هان اى حبیب ! به خدایى که به حضور در محضر عاشوارى حسین  علیه السلام  بر ما منت نهاد سوگند، اگر این نامردمان یورش آوردند سرهایشان را درو مى کنیم و آنان را با خوارى و پستى به نیاکانشان ملحق مى سازیم و سفارش رسول خدا  صلى الله علیه و آله و سلم  را در حق اهل بیت پاس ‍ مى داریم .
حبیب گفت : اینک با من بیایید. آمدند تا میان طنابهاى خیام ایستادند. حبیب ندا کرد: اى خاندان و سروران ما، اى بانوان نگران حرم پیامبر  صلى الله علیه و آله و سلم  ! این شمشیرهاى آویخته یاران شماست که مصمم اند آن را جز در گردن بدخواهان شما فرو نبرند و این نیزه هاى غلامان شماست که سوگند یاد کرده اند آن را جز در سینه این نامردمان که آهنگ پراکندگى شما دارند جا ندهند…
امام  علیه السلام  فرمودند:  اى آل الله بیرون آیید . اهل حرم گریه کنان از خیام بیرون آمده گفتند: اى پاکان امت از فرزندان فاطمه  علیها السلام   پاسدارى کنید. اگر از بلاها و دشمنان به جدمان شکوه بریم و او فرماید: مگر حبیب و اصحاب حبیب نمى شنیدند و نمى دیدند، چه خواهید گفت ؟!
سوگند به آن خدایى که هیچ معبود بحقى جز او نیست ، اصحاب آن چنان ضجه زدند که دشت کربلا طوفانى شد و اسبها رمیدند و درهم آمدند و شیهه زدند که گویى صاحب و سوار خود را فریاد مى کنند.

موسوعه کلمات الامام حسین علیه السلام / فصل چهارم / شماره ی ۳۶۶

 

دیدگاهتان را بنویسید

2 + 12 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.