عزاداری عاشورای شمسی : بدعت ها و تحاریف ، توطئه ی دشمنان

آنروز که در حرمسرای شاه قاجار ، قلیان ها شکسته شد ؛ سران بریتانیایی فهمیدند که دستور یک عالم دینی تا چه حد می تواند نافذ باشد که حتی حرمسرای شاه وقت ایران ، تحت سیطره ی کلام او قرار بگیرد .

زبان و قلم یک روحانی اهل علم ، برای آنان از هر سلاح سرد و گرمی ، خطرناکتر بود تا جائیکه یک خط فتوای میرزای شیرازی ، مبنی بر تحریم استعمال تنباکو ، کمپانی « رژی» که یکی از بزرگترین کمپانی های سرمایه گذار بریتانیایی بود را تا مرز ورشکستگی پیش برده و زمینه ی یک قیام گسترده را فراهم نماید .

استعمار به خوبی دید که روحانیت ، جنگ نرمی را پایه گذاری کرده است که اساس آن ، در حوزه های علمیه شکل می گیرد . پس در مقابل استراتژی جنگ نرم روحانیت ، دشمن نیز جنگ نرمی را طراحی نمود و از همان روزها فعالیت خود را آغاز کرد .

اگر تا آن روز ، روحانیت در میدان جنگ نرم ، یکّه پیشتازان بودند ، اما با ورود استعمار به این عرصه ، و عدم آشنایی روحانیت با تکنولوژی های روز ، در میدان جنگ نرم ، کمی عقب ماندند تا اینکه در زمان قاجار ، علی الخصوص در زمان ناصر الدین شاه که درگاه ورود اولین ابزار تهاجم فرهنگی به ایران بود ، شبیخون فرهنگی روزهای اول و پرشور خود را سپری می کرد .

http://maddahi.net/my/13900703/MANASH.jpg

استعمار میکوشید تا باورهایی که مسلمانان را بیدار و آگاه ساخته و میان آنها همدلی واتّحاد ایجاد میکرد و  همچنین هر آنچه سلامت فکری، روانی و اجتماعی آنان را تأمین مینمود از میان بردارد.

نقل است زمانی که مرحوم آیت‌الله سیدحسن مدرس طلبه جوانی بودند به سامرا رفته و با میرزای شیرازی ملاقات می‌کنند، بعد از اینکه میرزای شیرازی از نام و نشان شهید مدرس می‌پرسد و می‌فهمد که اهل اصفهان ایران است، از اوضاع و احوال ایران از او سوال می‌کند. شهید آیت‌الله مدرس در پاسخ مرحوم میرزای شیرازی، می گوید:

فتوای شما در ایران غوغا به پا کرده و همه مردم حتی در قصر ناصرالدین شاه قلیان ها را شکستند.

بعد از این که میرزای شیرازی این سخنان را از شهید آیت الله مدرس می‌شنود شروع به گریه می‌کند . شهید آیت الله مدرس از ایشان می‌پرسند که چرا گریه می‌کنید؟ من فقط واقعیت های ایران را عرض کردم و میرزای شیرازی نیز در پاسخ به شهید آیت الله مدرس می‌گوید:

” من از اهمیت دادن مردم به سخن عالمان دینی ناراحت نیستم بلکه گریه و ناراحتی من به این دلیل است که دشمنان اسلام که تاکنون نمی دانستند قدرت اسلام در کجاست، از امروز فهمیدند و از این رو از همین امروز برای شکستن قدرت اسلام کار می کنند.”

استعمارگران پس از این واقعه با برنامه ریزی دقیق و حساب شده ، برای رسیدن به بزرگترین هدف خود که کمرنگ جلوه دادن دین و دستورات آن بود ، به تضعیف روحانیت که مجریان دستوارت دینی بودند ، پرداخته و بذر تردید به عالمان دینی را در بین مردم کاشت تا محصول آن را به موقع برداشت نماید .

و متاسفانه اثرات فعالیت دشمن در ۱۲۰ سال گذشته ، امروز در برخی سطوح بین جوانان و برخی مردم دیده می شود که دم از جدایی دین و عالمان دینی از سیاست می زنند .و یا گسترش بدحجابی که متاسفانه امروز در میهن عزیزمان شاهد آن هستیم ، نتیجه تلاش دشمنان دین و اعتقاد در سالهای دور در عهد قاجار بوده که پس از گذشت این همه سال ، به ثمر نشسته است .

آری ! دشمن به هدف خود معتقد است . برای آن هزینه می کند و به انتظار می نشیند تا نتیجه اش را ببیند . حال این انتظار ، یکجا ، یکساله جواب می دهد و برای یکجا ، ۱۲۰  سال به طول می انجامد .

یکی از بسترهایی که دشمن از همان زمان قاجار برای پاشیدن بذر نفاق و فساد ،  انتخاب کرده ،محافلیست به نام مجالس اهل بیت ، که موتور محرکه ی شیعه شناسایی شده و باید نابود شود که اگر این موتور محرکه از شیعیان و امت های اسلامی گرفته شود ؛ یکی از بزرگترین اهداف دشمن ، عملی شده است .

برای این منظور بر اساس اطلاعات طبقه بندی شده در دستگاه های اطلاعاتی ، بودجه ی هنگفتی صرف به انحراف کشیدن این مجالس و محافل شده و در اتاق فکر مخصوص ، بدعت ها طراحی شده و سپس توسط عوامل نا آگاه خودی ، این بدعت ها و انحرافات عملی شده و هدایت می گردد .

یکی از آفت هایی که متاسفانه با برنامه ریزی قبلی ، دامن گیر برخی جلسات خوب و مذهبی کشور شده است ؛ پایه گذاری انحراف در عزاداری سنتی با ایجاد شور بدون شعور و فهم مذهبی است ؛ آنهم بدون اینکه متوجه باشیم که در حال ایجاد بدعت ها و انحرافات هستیم .

آنچه از عالمان دینی و اساتید اخلاق به ما رسیده است  همه و همه بر این مهم تاکید دارند که در مجالسی که برای اهل بیت عصمت و طهارت تشکیل می شود باید شور و شعور در کنار هم باشند و حتی کسب معرفت و شعور دینی از درجه ی اهمیت بالاتری نسبت به ذوق در خلاقیت ، شوق در اجرا و شور احساسی مورد اهمیت واقع شده است تا جائیکه احیاگران امر اهل بیت ، مورد دعای امامان شیعه واقع شده اند و احیای امر اهل بیت عصمت و طهارت به نشر تعالیم دینی و توضیح و تبیین بیانات ایشان در امور مختلف و وجوه زندگی مردم است .

استاد معظم ، حضرت آیت الله سید عبد الله فاطمی نیا در خصوص تشکیل مجالس اهل بیت عصمت و طهارت می فرمایند :

آدمی که پشتوانه ی علمی ندارد و فقط روی احساس آمده ، ضربه می خورد . احساس یک اندازه ای دارد .
اگر کسی علوم اولین و آخرین را داشته باشد اما حال و احساس نداشته باشد ، یک عباسی نمی ارزد .
و اگر حال و احساس داشته باشد ولی پشتوانه ی علمی نداشته باشد ، بازهم فایده ندارد .

توطئه ی امروز دشمن این است که دغدغه ی خلاقیت در اجرای مراسم دینی به جهت ایجاد شور و شعف در مستمعین ،دغدغه ی اول برگزارکنندگان باشد که مجریان و مستمعین ، به حال ، احساس و شور مشغول باشند تا از شعور و معرفت غافل شوند . و وقتی از کسب معارف اهل بیت خالی شدند ، با کوچکترین ضربه ای شکسته می شوند و وقتی شکستند ، دشمن برای رسیدن به اهداف خود راه هموارتری را پیش رو خواهد داشت .

نتیجه ی یک محفل کاملا احساسی ، انعقاد مجلسی می  شود با عنوان ” عاشورای شمسی ” که انتقاد بزرگان علماء را در پی داشت و با هدف کمرنگ جلوه دادن سالگرد شهادت امام حسین در روز عاشورا ،  برنامه ریزی شده بود و متاسفانه برگزارکنندگان نا آگاه آن ، در راستای پیاده سازی اهداف دشمن به یک اجرای زیبا پرداختند .

باشد که خداوند ما را از این انحرافات و ابتلاء به آنها ، محفوظ بدارد .

نکته : جهت آشنایی با فواید ماه های قمری و مضرات استفاده از تاریخ شمسی توجه شما را به آنچه مرحوم علامه سید محمد حسین تهرانی به رشته ی تقریر در آورده است جلب می نمایم .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

هشت + نوزده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.