از ” شبکه ی من و تو ” و ” گوگوش ” بیاموزیم !؟

کمی بعد تر ...

یادآوری : فارغ از هیاهوی رسانه ای بخوانیـــــــــم و بر فرض محال ، فرض کنیم که تمام اتفاقات در برنامه های شبکه ی من و تو بر اساس واقعیت رقم می خورد !

فارغ از هیاهویی که در فضای سایبر درباره ی پشت پرده ی فعالیت های شبکه ی من و تو وجود دارد؛تحلیل و آنالیز برنامه های این شبکه توسط متخصصین ، یک نکته را به ذهن متبادر می نماید و آن اینکه این شبکه با هدفی بسیار خاص تاسیس شده است .

مدیران “شبکه ی من و تو” پس از دو تجربه ی تقریبا ناموفق در راه اندازی شبکه های ماهواره ای( با پشتوانه ی سرمایه ی خاندان پهلوی ، بهایی های ساکن آمریکا و سرزمینهای اشغالی و نیز ) با مجوز دولت انگلیس این شبکه را تاسیس کرده و پس از گذشت سه سال از تاسیس آن،توانسته اند تقریبا به یکی از پربیننده ترین شبکه های ماهواره ای فارسی زبان تبدیل شده و مخاطب خود را از بین جوانان شناسایی و سپس جذب نمایند .(۱)

یکی از پربیننده ترین برنامه های این شبکه (که با حرف و حدیث های فراوانی نیز همراه است ) برنامه ی مدرسه (آکادمی)موسیقی گوگوش است .

برنامه ای که با حداقل هزینه های سالیانه ای بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون پوند (چیزی حدود ۱۸۰ میلیارد تومان ) روی آنتن می رود (۲)و به اصطلاح قرار است به “کشف” و “پرورش” استعدادهای موسیقی در بین فارسی زبان ها بپردازد اما کوچکترین بخشی که در این برنامه (با هزینه ی تولید فراوان )به آن پرداخته می شود ، جنبه ی  “آموزشی” آکادمی بوده و بیشتر شبیه برنامه های fashion show می باشد .

خانواده ی آوا نفر دوم آکادمی در سال 90
خانواده ی آوا نفر دوم آکادمی در سال  ۹۰ در میان تماشگران حاضر در برنامه ی فینال

چیزی که مجریان برنامه “آموزش حداقل ها در دنیای موسیقی” را از اصول خود می دانند اما در عمل ، این برنامه به یک شوی تلویزیونی تبدیل شده و نهایت استفاده ی تبلیغاتی از هنرجویان آکادمی توسط دست اندرکاران برنامه صورت می گیرد و هنرجویان جوان و جویای نام تا زمانیکه داغ و سرگرم بازیهای آکادمی هستند ؛ از این بازیها بی اطلاعند و وقتی از آن خارج شده و تب بازیها فروکش کرد می فهمند که با دستی کاملا خالی از این آکادمی خارج شده اند .

سال گذشته خانمی که دانشجوی دکترا در رشته ی زیست شناسی سلولهای بنیادی خون به نام ” آوا ” بود با خانواده ای به  ظاهرا مذهبی نفر دوم آکادمی شد .
فردی که وقتی آکادمی به پایان رسید گفت مدیون آکادمی است و خیلی چیز یاد گرفته اما بعد از گذشت یکسال و ورود به عرصه ی واقعی دنیای موسیقی در مصاحبه ای با برنامه ی شباهنگ صدای آمریکا به صراحت گفت که بار آموزشی این آکادمی ” صفر ” بوده است.(کامل مصاحبه رو می توانید از اینجا ببینید .)

manotoava2
آوا در مصاحبه با صدای آمریکا یکسال بعد از آکادمی

اما دست اندرکاران این شبکه نهایت استفاده ی خود را از این فرد کردند.
هزینه های فراوان برای بیان یک جمله و آن اینکه :
خانم ها با خانواده ای متدین هم می توانند در عرصه ی موسیقی فعالیت کنند و خود را به جامعه عرضه کنند .
استفاده ی دست اندرکاران شبکه و برنامه ی آکادمی موسیقی گوگوش با اعتراف خود این هنرجو به این شکل بیان شد:

خوشحالم در خانواده ای بودم که وقتی خواندم به من نگفتند نخوان !و این آرزوی من برای تمام خانم های ایرانی و فارسی زبان است

هزینه های فراوانی شد تا همین جمله بعد از گذشت مدتها برای کسانی که با برنامه ارتباط برقرار گرده اند گفته شود . همین و همین

اگر کتاب خاطرات همفـر رو مطالعه کنیم در بخشی از کتاب خواهیم خواند که جاسوس انگلیسی جایی از مافوق های خود دستور می گیرد که گاهی اوقات فقط از دو واژه ی Girl Friend  و Boy Friend  استفاده کند و هیچ توضیحی هم درباره ی این دو واژه ندهد و وقتی با سوال همفر روبرو می شوند که کاربرد این دو واژه بدون توضیح چه سودی می تواند داشته باشد؛می گویند :
برنامه ریزی ما برای سالهای آینده ی پیش روست .

همین تفکر انگلیسی در دست اندرکاران شبکه ی من و تو با سرمایه گذاری فراوان برای سالهای پیش رو دیده می شود .
میلیونها تومان هزینه می کنند برای اینکه چند جمله را در آخر کار برای تبلیغات دراز مدت خود بیان کنند . جملاتی که می تواند اثرگذاری فراوانی را برای تغییر شیوه ی زندگی درون خود داشته باشد .

ermia
ارمیا برنده ی سال ۹۱ آکادمی در روزهای اول حضورش

 

امسال هم دقیقا در این شبکه و آخرین قسمت برنامه ی آکادمی موسیقی گوگوش این اتفاق افتاد . وقتی سه ماه پیش زمزمه هایی شنیده شد که فردی محجبه با نام ارمیا و متولد شهر ” خمیـن ” توسط مسئولین بهایی و بی دین “شبکه ی دین ستیز من و تو” در برنامه ی آکادمی پذیرفته شده است ؛ دقیقا این انتظار می رفت که خروجی امسال این آکادمی همیـن دختر به اصطلاح محجبه باشد .
دختری که می توانستند از آن به عنوان ابزاری تبلیغی استفاده کرده و این شبهه را مطرح کنند که در کجای قرآن آمده است که زنی محجبه نمی تواند فعالیت هنری داشته باشد و کجای قرآن نوشته است که زن محجبه حق خواندن ندارد !

القای این تفکر که ” زنهای مسلمان و با اعتقاد می توانند هم پایبند به خانه و خانواده باشند و هم روی صحنه به خوانندگی بپردازند ” در آخرین قسمت برنامه ی آکادمی دیده شد.
صحبت هایی که ارمیا کرد حاکی از همین مسئله بود که خدا را شکر که با حجاب در این برنامه پذیرفته شد و به اعتقاداتش احترام گذاشته شد (و البته روند حفظ حجاب این بانو هم در طول آکادمی برای خود جالب توجه بود که روزهای اول با هد بند و روسری و در طول برنامه خبری از آن همه پوشش نبود )

wdwwecv
ارمیا برنده ی سال ۹۱ آکادمی در روزهای پایانی

 

ارمیا در آخرین صحبت های خود گفت :

خیلی خوشحالم که در این آکادمی با این فرم و ظاهری که دارم پذیرفته شدم !
و خواننده ی معلوم الحال هم در امتداد اهداف از پیش تعیین شده ی “شبکه بهایی و ضد دین من و تو” در جواب نفر اول گفت :

با فرمی که شرکت کردی درهای بسیاری رو به روی بسیاری از خانم ها باز کردی و اینجا مشخص می کنه که پسند و سلیقه ی مردم مطرحه !

بعد از یکسال تلاش و فعالیت و سپری کردن فراز و نشیب ها در ده دقیقه ی پایانی این آکادمی این جملات بین نفر اول و خواننده ی معلوم الحال رد و بدل می شود و این همان چیزی ست که دست اندکاران این شبکه ی بهایی به دنبال آن هستند .

تغیــــیــــر در کوتاه تـــــرین زمــــان ممکن

اما اگر بخواهیم پشت پرده ی شیوه ی فعالیت های (ضد) فرهنگی این شبکه و امثال آن را مورد بررسی قرار دهیم چند نکته توجه ما را به خود جلب می نماید :

۱ – طراحی راهکارهای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده یا به عبارتی ” پیش تولید ” خوب
۲ – پشت کار و اتحاد دست اندکاران برنامه با یکدیگر
۳ – پایبند بودن به تشکیل اتاق فکر و اعتقاد به خرد جمعی
۴ – اعتقاد به هدف و هزینه کردن برای محقق شدن آن
۵ – اخلاقی به ظاهر بسیار خوب و لبخندهای دائمی
۶ – استفاده از ترفندهای عامه پسند در جذب مخاطب
۷- برنامه ریزی دقیق و صبر برای تحقق اهداف برنامه ها
۸- شایسته سالاری حرفه ای و نه رانت سالاری

آکادمی موسیقی یکی از معدود برنامه های شبکه ی ” من و تو ” ست که در راستای هدف ” تغییر سبک و شیوه ی زندگی ” فعالیت خود را در طول سه سال دنبال می کند .
متاسفانه فعالیت هنری آنهم بر اساس سبک و شیوه ی اسلامی در کشورمان در انحصار عده ای می باشد که نه با علم برنامه ریزی آشنایی دارند و نه معتقد به اتاق فکر بوده و خرد جمعی هم برای آنها کمترین ارزشی ندارد .
کسانی که متاسفانه بر اساس رانت های موجود ، در صدر مناسب تخصصی جا خوش کرده اند و با تغییر مدیریت ها هم نمی توان آنها را تغییر داد .
این روزها اگر کسی کمی دغدغه ی هنری داشته باشد به خوبی جنس این حرفها را درک خواهد کرد و می داند که فرهنگ و هنر بایکدیگر گره خورده اند چه رسد به اینکه مسئولان فرهنگی کشور از سال ۷۳ که فریادهای شبیخون فرهنگی رهبر عزیزمان را شنیدند و قدمی در خور فرهنگ اسلامی ما برنداشتند و در کشور شهیدپرورمان،فرهنگ جومونگی را برای نسل جوانمان به نمایش گذاشته و یا دائم در حال به نمایش کشیدن عشق های مجازی هستند و غافل از اینکه دشمن شبانه در حال حمله کردن است .

با دیدن برنامه های ضد دینی و ضد فرهنگ ناب اسلام  تازه می فهمم که دشمنان ما چقدر کار خود را خوب فراگرفته اند و چقدر خوب به آن اهتمام می ورزند و متاسفانه امثال ما وقتی قرار به کار فرهنگی و دینی می شود نه حوصله داریم ، نه سلیقه و نه پول .
اگر بر اساس فرمایش رسول گرامی اسلام گوهری را از دهان سگی بگیریم اشکالی بر ما مترتب نخواهد بود چه رسد به اینکه با تحلیل کار ضد فرهنگی دشمنان دین و فرهنگمان ، بتوانیم کار فرهنگی را از آنها یاد بگیریم همانند لقمانی باشیم که ادب را از بی ادبان آموخت !

مطالب مرتبط از دیگر سایتها :

۱ –عضو گروهک منافقین در شبکه manoto1 ( استیضاح )
۲ – هم می توان محجبه بود هم خواننده( تابناک )
۳ – گوگوش راز انتخاب برنده آکادمی را فاش کرد ( بولتن )

(۱) و (۲) اسنادش موجود می باشد .

59 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

  1. ما بعنوان مسلمان ملزم هستیم هرگاه تهمت و یا نسبت خلافی را به دیگران منتسب میکنیم سند آنرا هم ارائه کنیم.تا متهم به تهمت زدن ناروا نشویم.از شما تقاضا دارم اسنادتان را در مورد بهایی بودن وانتساب شبکه من وتو به اسرائیل و خاندان پهلوی را منتشر کنید.من به این شبکه هایی که در ممالک اجنبی منتشر میشوند باور ندارم اما برایم جای سوال است که چرا وقتی به هر سایت حکومتی یا طرفدار حاکمیت جمهوری اسلامی مراجعه میکنم این تهمت را بدون ارائه سند به این شبکه منتسب میکنند. ارائه سند وابستگی این شبکه باعث اثرگذاری بیشتر سخنتان بر مخاطبینتان خواهد بود

 1. تحلیل جالبی بود .اگه بااین نگاه به دیگر برنامه های شبکه های جم کلاسیک نگاه کنیم میبینیم انها نیز بایک سیاست گسترده وپخش فیلمهای سریالی درصددن تا بنیان خانه وخانواده را متلاشی کنند وبه بینندگان القاع میکنند میتوان در هر حالتی با دیگران ارتباط جنسی وعاطفی برقرار کرد حتی با محارم وبه این شیوه قبه مفاسد وغیرت مسلمنان را تخریب مینمایند.امیدوارم از اینگونه تحلیل های سازنده در رسانه های مجازی بیشتر رواج پیدا کند .

 2. واقعا براتون متاسفم با این چرت و پرتایی ک به هم وصل کردید..
  حالا اگر اکادمی ارمیا رو قبول نمیکرد میگفتین این برنامه هدفش نشون دادن تن و بدن و موی خانم هاست و کسی ک حجاب داره رو نمیپذیره..
  معلوم هست با خودتون چند چند هستید؟
  شما خیلی آوا رو تایید میکنید ک حرفای اونو ملاک خودتون قرار دادید؟
  میدونید هومن خلعتبری کی هست ؟ سرتونو مث کبک نکنید داخل برف..
  ی حکایتیه ک میگه اگه دیدی تو کارت خیلی دشمن پیدا کردی ک تورو زمین بزنند بدون تو کارت موفق بودی..
  درود ب شرف هومن خلعتبری – رها اعتمادی – بابک سعیدی – و گوگــــوش بزرگ..

  1. دقیقا باهات موافقم .متاسفم برای امثال آدمهایی که از باورهای دینی جهت تخریب انسانها استفاده می کنند. تو کدوم برنامه من و تو تبلیغ بهاییت شده که اگه شده بود ایرادی هم نداشت …عیب رندان نکن ای زاهد پاکیزه سرشت که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت که من گر خوبم و گر بد تو برو خود را باش که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت

  2. برو بابا..همش تظاهر..گوگوشُ بیخودی بزرگ نکن..اون خودشُ به آب و آتیش میزد که برای شاه بخونه..یه جورایی آویزونش بود…..گوگوش مشکل خود بزرگ بینی داره..موزیک ویدئو جدیدشم که حمایت از هم جنس بازاست..حیوونم اینجوری نیست..

 3. خیلی جالبه که شما با این همه ادعا انطوری با دقت شبکه ی من و تو رو نگاه میکنید.مگه ماهواره از نظر شماها حروم نیست؟خودتون ببینید عیبی نداره؟ماها ببینیم حرومه؟

 4. جالبیش اینه که این خانم دم از حجاب و عرف میزنه ولی شوهرش مسیحی هستش و این کاملا بادین ما مغایرت داره چون که اسلام ازدواج مسلمان با نامسلمان و حرام اعلام کرده

 5. سلام
  خیلی ممنون که همچنین متنی رو گذاشتید وبرای اون دسته ازدوستان متاسفم که امثال گوگوش فراری رو بزرگ میدونند وچقدر آدم باید ساده باشه که فکرکنه اونا اهدافشون رو خیلی صریح مطرح میکنند ومیگن ما بهایی هستیم اما هرگز چنین کاری نمیکنندوسابقه شون اینو نشون میده .اسلامی که به نمایش میذارند اسلام آمریکایی که زن مسلمان ومحجبه میتونه بخونه باغنا، اگرکسی اینو قبول کنه یعنی از اسلام هیچی نمیدونه

  1. اولا که خانم گوگوش یه جور دیگه زندگی میکنه و شما که ازش چیزی نمیدونی اضحار نظر نکن خانم گوگوش ۲۳ سال تو ایران پوسید بخاطر بعضی از حرفای شما مذهبیون هر کسی آزاده هر جوری دلش میخواد زندگی کنه پس ما کی میخواییم یاد بگیریم به عقاید هم احترام بذاریم؟

 6. اون ا حقش نبود ببره اخه چرا؟همه ی شرکت کننده های این اکادمی بابت شرکت تو کلاسا پول دادن چرا باید حقشون خورده میشد؟از جمله امیر حسین که تا قبل اکادمی هیچ کلاس موسیقی نرفته بود ولی روشنا و دلسا…

 7. ازنظرمن شما همتون احمقین وهمین طور عقده ای وفقط بلدین برای مردم حرف دربیارین تازه اگه از نظر شما احمقا این برنامه ها خیلی بدن نگاه نکنید و اصلا هم حق ندارید که درباره ی این برنامه ها چرت وپرت بگین تازه این برنامه ها خیلی خوبن پس لطفا دهنتون رو ببندین وخفه شین

 8. شما واقعا باید ازخودتون خجالت بکشین که خانم گوگوش رو مسخره میکنید همه ی ایرانیا باید جلوی خانم گوگوش خم وراست بشن برای همتون متاسفم همتون تهوع اورین به جزهومن سلام بر تمام مجری ها ی منوتوبه خصوص رها اعتمادی خانم گوگوش بابک سعیدی هومن خلعتبری چشاتون دراد

  1. تو گمشو برو جلوی اون فاحشه بین المللی خم و راست شو چون قدر و مقدار امثال تو همینه چی بگم که شرم دارم کسی مثل تو هموطنمه بیچاره این کشور چقدر در هزار سال گذشته کشته داده تا حفظ بشه شما دارید تمام اون خون هارو بخاطر زندگی حیوانی غرب پایمال میکنید زمان حساب و کتاب اخر که رسید اون موقع ببینم روی نگاه کردن به چهره ی شهدا رو داری؟

 9. خیلی متاسفم براتون خانم گوگوش و هومن و بابک سعیدی در نزد ما مردم بسیار محترممند حالا شما هر چه بد بگید بنویسید در نظر ما ارزش این اشخاص بالا

 10. اگه واقعا اینطور که میگین هستو این شبکه با سرمایه گذاری میلیون دلاریه انگلیسی ها و منافقینو وهابیونو … اداره میشه باید بگم خدا پدر مادر همشونو بیامرزه که تونستن چنین شبکه ی خوبی رو برای ما راه بندازن…تلویزیون دولتی خودمون که قربونش برم!!!!دریغ از یه برنامه ی جذابو زیبا! بازم دم کسانی که شبکه ی منو تو رو ساختن گرم که واقعا با مستندای عالیشون کلی تونست بهمون کمک کنن و با برنامه هایی مثه سالی تاک و آکادمیو منو تو پلاس و….سرگرممون کنن…
  آقا جان اگه شبکه هدفش خراب کردن فرهنگ ما ایرانیس…شماها با هدف خوبشو تو تلوییون دولتی ایران پخش کنین!والله

  1. ایا ما به این دنیا اومدیم که سرگرم باشیم.اونم سرگرمی با گناه.ایا سرگرمی در شصت یاهفتاد سال دنیا ارزش خراب کردن اخرت که بی نهایته رو داره.؟

 11. درود به همه ی دوستان شما میتونید مصاحبه ی آوا رو نبینید اگه خیلی اذیت میشید بعدشم هر کسی ازاده هر جور میخواد زندگی کنه بله من قبول دارم که شبکه های ماهواره ای هدفی جز ضربه زدن به ما ندارند ولی مشکل از خود ما ماست میپرسید چرا؟ چون وقتی ما هر وقت از فزهنگ اصیل و تاریخی ایران حرف زدیم حتی با دلیل ولی همه به این فرهنگ بی اعتنایی نکردن و این فرهنگو چه از هنر گرفته چه خیلی چیزهای دیگه باهاش مبارزه کردن همین میشه که یه فرهنگ دیگرو به ما تحمیل میکنن.
  از ماست که برماست من هم موافق اوا هستم هم ترز فکرش.

  به امید روزی که ….

 12. در ضمن شما همش ازآوا گفتین ولی از بقیه ی حرفای آوا نگفتین که گفت باید یادتون باشه از کدوم خاک هستین از کجا اومدید اینارو روش فک کنید بعد حرف بزنید. لازمه پیشرفت دونستن گذشته ی خودمونه که شما مذهبیون و کلا همه کسایی که فکرشون بسته است دارن باهاش مبارزه میکنن.

  1. تا بسته بودن فکرو چی تعریف کنی… از نظر ما به قول شما مذهبیون فکر کسایی بستس که دوست و دشمنشونو فقط با معیارهای شخصی میسنجند. دوست و دشمن من فقط بر اساس اون چیزی که خدا گفته تعیین میشه و با هیچ کس هم تعارف ندارم و براش الکی نوشابه باز نمی کنم.
   البته من از تهمت زدن بیجا به هیچ وجه دفاع نمی کنم و اعتقاد دارم کسی که بی جهت تهمت میزنه و یا (چه بی جهت و چه با جهت) ناسزا میگه شیعه نیست.
   اما راجع به آدما در عین حالی که احترام قائل ، عاقلانه فکر میکنم. من قبلا به هیچ وجه آدم مذهبی نبودم و شاید این عقاید برام همون معنای بسته بودن فکر را داشت
   ولی الان اعتقادم اینه که فکرم تازه باز و روشن شده. در پناه حق باشید ان شاءالله

 13. شبکه ی من وتومی تونه حدود ۱۸۰ میلیارد تومان خرج می کنه وکلاس یاد گیری موزیک رو نشون مردم میده مثل شما که نیست بره توی این روستا ها از گاو وگوسفند فیلم بگیره .. … این چه نکتهی مثبتی داره که از گاو وکسفند فیلم بگیری.هه هه هه هه هه هه هه هه هه ((((((((درود وسلام به خانم گوگوش بزرگ))))))))

 14. نکات مهمی را بیان کردید. اینکه این شبکه پربیننده است. واینکه از راههای بسیار علمی مثل استفاده از خرد جمعی اهداف شون را دنبال میکنند.
  برادر گرامی ما ۳۵ سال است فقط دین گریزی را به فرزندان آموخته ایم. و هنوز هم ادامه میدهیم. تعریف دین مطابق با آنچه که ما می پذیریم نه یک قدم آنورتر همان راهی است که تا امروز جوانها را از دین به در کرده است.
  ای کاش به اصل دین بیشتر توجه می کردیم.

 15. برو بابا اگه ناراحت حجاب بد خانم هایید برید تو کشور خودمون این کارو بکنید خدا به هر کسی عقل داده که خودش انتخاب بکنه. اگه اونا بدن به خودشون مربوطه هر کی راه خودشو میره

 16. جناب ناشناس مهم اینه که انسان پیش خدا محترم باشه نه خلق خدا واین افرادی هم نام بردیدفکر نمیکنم که همچین ویژگی ای را داشته باشندهتازه فکر نمیکنم در بین همه مردم محترم باشند در ضمن این کار ارمیا مثل کار اونایی میباشه که با حجاب میرقصند انگار که رقصیدن به خاطر نداشتن حجاب هست که نهی شده یا اصلا در مورد همین خوانندگی زنان که به دلیل اینکه خود صدا ممکنه که باعث تحریک وهوسرانییک شخصی بشه پس میبینید که با حجاب وبی حجابش فرقی نمیکنه.

 17. همه شما تمام برنامه های این شبکه را نگاه می کنید بعدش میگید اینا بد هستن؟ بد دنبال تخریب هستن؟
  برید خودتون را اصلاح کنید که فقط ادعا دارید هیچی نیستید جز یک مشت آشغالی که فقط به نام دین و اسلام محمد
  به هر کاری اعم از دزدی دست می زنید. واقعا برای اون آخوند ( مارمولک) که عکسشو گذاشته اینجا و هزار تا شیطان زیر ریش های کثیفش زندگی می کنن متاسفم. شما نمیخواد بقیه را تخریب کنید برید خودتون را اصلاح کنید که هنوز بعد از گذشت سی و اندی سال از حکومتتون هنوز نتونستید یک برنامه درست و حسابی از یکی از شبکه هاتون پخش کنید چه برسه به شبکه درست و حسابی.

 18. شما یک شیخ انگلیسی هستید ما همه چیز را از قرآن می اموزیم نه از گوگوش. چون مطلبتان در مورد سید احمد پلارک منحرفانه ودورغ بود شما دلسوز نیستید

 19. ما که ماهواره نداریم و نیازی هم نداریم داشته باشیم.
  اوقات فراغتمان را در کنار هم و یا با مطالعه سپری می کنیم‌
  این کسانی را هم که نام بردید اصلا نمی شناسیم!

دیدگاهتان را بنویسید

یک × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.