جبران نبود ” جریان سازی دینی ” بر عهده ی روحانیت معزز !

نیاز به راهنما در کنار نسل جوان امروز ، برای تعریف  “خواسته های ” درست و همچنین  هدایت صحیح آن خواسته ها به شدت احساس می شود .
اگر نیازهای نسل جوان به درستی به آنها شناسانده نشده و یا راه کنترل و تربیت آن ، به ایشان آموخته نشود ، ممکن است جوان در اشباع خواسته ی خود به انحراف کشیده شود و این همان چیزی ست که شیطان صفتان انتظار آن را می کشند.

برخی از این نسل در مقابله با خواسته هایشان بعضا نمی دانند که این نیازها ، خواسته های درستی هست یا خیر و اگر درست است چطور و از چه مشربی باید اشباع شود . به همین خاطر وجود یک مشاور و راهنمای مطمئن در کنار نسل جوان همواره احساس شده است . چه این نسل از قشر مذهبی جامعه باشد و چه از قشر غیر مذهبی ، چه فقیر چه غنی ، چه خانم و چه آقا. فرقی نمی کند . نیاز ممکن است یک نیاز باشد اما سطوح مختلف جامعه به آن مبتلا (گرفتار ) باشند .

به عنوان یک معلم طلبه و یا شایدهم طلبه ای معلم  ، همیشه خلأ یک رابطه ی تربیتی عاطفی را بین خانواده ی مدرسه ، دانش آموز و خانواده اش ( و یا در سطوح کلان تربیتی دانشگاه و دانشجو ) احساس می کردم . رابطه ای که بر اساس الگوهای دینی ما (که انبیاء و ائمه ی معصومین هستند) به تبیین وجوه مختلف زندگی دینی ایشان برای تربیت نسل جوان بپردازد به طوریکه به یک ” اعتقاد و جریان ” تبدیل شود .

متاسفانه با گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی و ورود به دهه ی چهارم آن ، به جای پیشرفت چشمگیر مقوله ی مهم ” تربیت در محیط خانواده ، مدرسه و دانشگاه ” و نیز به جای صمیمانه تر شدن روابط اولیای تربیتی در محیط های مذکور با فرزندان ، دانش آموزان و دانشجویان ؛ رنگ سردی به خود گرفته و سمت و سوی روابط تربیتی ، معلوم نیست که کجاست !
روابطی که احساس می شود می توانست صمیمی تر و خوش رنگتر از وصف الانش باشد.نمی دانم آموزش و پروش مقصر است یا ما طلبه ها یا هردوی ما. اما این را می بینم که این روزها سیر تربیت فرزند در خانواده ها بر اساس آنچه اهل بیت عصمت و طهارت از ما خواسته اند ( نمی گویم از بین رفته و یا عوض شده اما ) ظاهرا جا به جا شده است .

آنجایی که باید چونان اُمرا با فرزندانمان برخورد کنیم بر او تحکم می کنیم . جایی که باید او را در تصمیم ها مورد مشاوره قرار دهیم و به او وظایفی را محول نماییم همچون پادشاهان با او برخورد می کنیم و …

همیشه نبود یک “جریان سازی دینی” در جامعه به طوریکه بتواند با نسل جوان ارتباط برقرار کند را کاملا احساس می کردم و حضور خیل کثیری از روحانیونی را که به جای ترمیم باورهای اشتباه نسل جوان، برای ” جریان سازی زیر بنایی اعتقادات ” خیزبردارند ؛ کمرنگ میدیدم .

سال های گذشته با به عرصه آمدن چند روحانی ، کمی این خلأ پر شد اما هنوز جایگاه ویژه ی روحانیون در بین نسل جوان و خصوصا در متن زندگی مردم خالیستmoqi3 .
مدتی است حجت الاسلام و المسلمین شهاب مرادی با ایجاد موجی مبنی بر کارگاهی کردن “جریان سازی دینی” در حوزه های مختلفِ ارتباط با نسل جوان اقدام ورزیده است .
برگزاری کارگاه های :
۱-     آموزش مهارت های انتخاب همسر برای جوان های مجرد با عنوان کارگاه ” مجردها ”
۲-     آموزش آدب و مهارت های ضروری زندگی مشترک با عنوان کارگاه  ” خانواده ی نوپا ”
۳-     کارگاه آموزش روحانیون به عنوان حلقه ی مفقوده بین ” مجردها ” و ” خانواده های نوپا ”
گوشه ای از برنامه های وی می باشد که در نوع خود با مخاطب ارتباط ویژه ای برقرار کرده است .

کارگاه ویژه ی آموزش روحانیون کارگاهیست که وی به عنوان یک روحانی سرشناس و ایضا محبوب  شیوه های تعامل با مردم در موقعیت های مختلف را به سایر طلاب آموزش می دهد و به القای حس باور پذیری یک روحانی برای مردم می پردازد و به صورت کارگاهی با سایر طلاب معمم حاضر در کلاس ، به تمرین این اصل به عنوان دانستن راهکاری ضروری می پردازد که :
چطور می توان در مواجهه با مردم ، باورهای (غلط و یا درست ) آنها را در کنار تصمیم هایشان، مهندسی و مدیریت کرد .

moqi2اگرچه در حوزه های علمیه ، طلاب علوم دینی با تربیت نفوس در کنار اساتید اخلاق رشد می کنند اما فکر می کنم که لازم باشد اساتید هم با ورود به چنین حوزه های تخصصی ، در کنار طلاب به “ایجاد موج جریان سازی دینی” در سطوح مختلف جامعه ، کمک کنند .

امروز و در قرن بیست و یکم با تولد تکنولوژی های جدید و رشد به سرعت آنها و نیز همه گیر شدنش ، نیاز است که طلاب به عنوان “سکانداران جریان دین” اولا با این تکنولوژی ها آشنا شده و در ثانی به مطالعه ی تاثیرات این فنآوری ها در نحوه ی “شکل گیری تفکر نسل جوان و ایجاد فاصله بین آنها و باورهای دینی” پرداخته و پس از آشنایی با تکنولوژی و اثرات آن در متن جامعه به صورت تئوری ، اینبار به صورت عملی وارد جامعه شوند .

هدایت این جریان طلبگی ، بر عهده ی روحانیت کار آشنا ، زبده و دلسوز است . چیزی که این روزها باید بزرگان از روحانیون به آن کمر همت ببندند . فعالیت هایی همچون کارهای حجج اسلام غیاث و مرادی که خود را بدون هیچ چشمداشتی وقف آن کرده اند .
بدون اغراق جایگاه ویژه ی روحانیتِ کارآزموده ،در حوزه ی تربیت نسل جوان امروز ، کمرنگ است و صد البته این مهم یا به خاطر کم کاری طلاب و اساتید در حوزه است و یا دلیل تنها و کم بودن ایشان .

والله العالم …

3 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. http://v-e110.blogfa.com/:
  سلام
  من وبلاگی درست کردم که سعی کردم تمام اخبار های چند ماهه که تو سایتهای مختلف درباره طلبه سیرجانی و محسن شیرازی کار شده جمع کنم تو یه جا

  الان با چند مطلب مهم و جدید بروزم:
  ۱-«شماره تماس با طلبه سیرجانی و محسن شیرازی طلبه ۱۹ ساله»
  ۲-مجموعه طرح: با موضوع طلبه عدالتخواه سیرجانی/طرح های خود را در نظرات بگذارید.
  ۳-«محسن شیرازی؛ سرباز مطیع ولایت»
  ۴-عکس از طلبه سیرجانی و محسن شیرازی وپیاده روی عدالتخواهان ولایتمدار وقیام یاران ولایت
  لطفا درخواست دارم اگر می توانید این مطالب را در وبتان یا هر جای دیگری که توان دارید قرار دهید و در انتشار این مطالب ما رو یاری کنید و یک مطلب دیگه اینکه آدرس وبلاگ منو بگذارید تا افراد بتونن مطالب واخبار ها رو یکجا دریافت کنند.
  درضمن من آماده تبادل لینک هستم لطف لینک سایت ما را در سایتتان قرار دهید.
  خیلی ممنون
  همیشه پیروز و پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

چهارده − 6 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.