همسران پیامبر : (قسمت ۲ : خدیجه بنت خویلد سلام الله علیها)

اولین همسر حضرت پیامبر محمد بن عبدالله رسول الله ، خدیجه ی کبری ست . وی اولین مسلمان و ایمان آورنده به رسول گرامی خداست . در عظمت این بانو قلم را
توانایی نخواهد بود تا حق مطلب را ادا کند و البته نوشتار در این زمینه بسیار است . اما در خصوص ازدواج ایشان با پیامبر دو نکته و سوال مطرح است :

الف : اینکه ایا حضرت خدیجه سلام الله علیها قبل از ازدواج با رسول گرامی اسلام ازدواج کرده و آیا فرزندی داشته است ؟

ب : سن ایشان در هنگام ازدواج چند سال بوده است ؟

در پاسخ به سوال اول :khedija

برخى (قول مشهور) عقیده دارند حضرت خدیجه سلام الله علیها قبل از ازدواج بارسول خدا ازدواج  کرده و فرزندانی نیز داشته است و برخی دیگر معتقدند آن مکرمه تا قبل از دواج با رسول خدا باکره بوده و قبلا شوهرى نکرده بود،و در این‏باره به حدیثى که ابن شهر آشوب در کتاب گراسنگ خود از چهار چهره برجسته جهان تشیع و تسنن روایت کرده تمسک‏ جسته‏ اند که مى ‏گوید:

«…و روى احمد البلاذرى و ابو القاسم الکوفى فی‏ کتابیهما و المرتضى فى الشافی،و ابو جعفر فى التلخیص:

ان النبى – صلى الله علیه و آله – تزوج بها و کانت‏ العذراء و یؤکد ذلک ما ذکر فی کتابى الانوار و البدع:ان رقیه ‏و زینب کانتا ابنتى هاله اخت ‏خدیجه‏.
بحار الانوار ج ۱۶ ص ۱۰ و ص ۱۲٫

 

«احمد بلاذری» درکتاب «انساب الاشراف»؛ «ابوالقاسم کوفی» درکتاب «الاستغاثه فی البدع الثلاثه»؛ «سید مرتضی» در کتاب «الشافی فی الامامه»؛ و «شیخ طوسی» در کتاب «التلخیص» روایت کرده‏ اند که هنگامى که رسول خدا(ص)با خدیجه ازدواج کرد آن بانوى محترمه باکره بود،و تایید این گفتارمطلب دیگرى است که در کتابهاى الانوار و البدع روایت‏ شده ‏که رقیه و زینب دختران‏ هاله‏ خواهر خدیجه بوده‏ اند نه خود حضرت خدیجه…

و نیز به گفتار صاحب کتاب الاستغاثه استشهاد کرده‏ اند که‏ میگوید:

«…همه کسانى که اخبار نقل کرده و روایات از آنها بجاى مانده از شیعه و اهل سنت اجماع دارند که‏ مردى از اشراف قریش و رؤساى آنها نمانده بود که به‏ خواستگارى خدیجه نرود و در صدد آن برنیاید. و خدیجه همه آنها را بازگردانده و یا پاسخ رد به آنها داد و چون رسول خدا(ص)او را به همسرى خویش درآورد زنان قریش بر او خشم کرده و از او کناره ‏گیرى کردند و به او گفتند : بزرگان و اشراف قریش از تو خواستگارى کردند و به همسرى هیچیک از آنها در نیامدى و به همسرى محمد ، یتیم ابوطالب که مرد فقیرى‏ است و مالى ندارد درآمدى؟ و با اینحال چگونه اهل‏ فهم مى ‏توانند بپذیرند که خدیجه به همسرى مردى‏ اعرابى از بنى تمیم درآمده و بزرگان قریش را نپذیرفته‏ باشد؟…و این مطلبى است که مردم صاحب نظر آنرا نمى ‏پذیرند…» الاستغاثه ج ۱ ص ۷۰٫

(درسهایى از تاریخ تحلیلى اسلام جلد ۲ صفحه ۳۳)

حسین بن حمدان حصینی، متوفای ۳۳۴ق. با صراحت و قاطعیت می نویسد: «به جز رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، هرگز احدی افتخار همسری خدیجه را پیدا نکرد، چنانکه تا خدیجه زنده بود پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) همسر دیگری برنگزید.»خصیبی، الهدایه الکبری،ص ۴۰ ،چ۴.

إسماعیل بن محمد بن فضل أصبهانی در کتاب دلائل النبوه، در جریان پیشنهاد حضرت ابوطالب به پیامبر مبنی بر پیشنهاد همکاری در تجارت با خدیجه کبری بر این امر تأکید ورزیده می نویسد:

وَکَانَتْ خَدِیجَهُ امْرَأَهً بَاکِرَهً ذَاتَ شَرَفٍ وَمَالٍ کَثِیرٍ وَتِجَارَهٍ تَبْعَثُ بِهَا إِلَى الشَّامِ فَتَکُونُ عِیرُهَا کَعَامَّهِ عِیرِ قُرَیْشٍ تَسْتَأْجِرُ الرَّجُلَ وَتَدْفَعُ الْمَالَ مُضَارِبَهً …اسماعیل إصبهانی، دلائل النبوه،ج ۱، ص ۱۷۸

در اینجا ۲ قول وجود دارد :
یکی قول مشهور و ازدواج حضرت خدیجه قبل از ازدواج با پیامبر
و دیگری عدم ازدواج حضرت خدیجه قبل از ازدواج با پیامبر

لازم به ذکر است بنا بر آنچه در استغاثه آمده است اگرچه قول ازدواج ایشان مشهورتر است اما قول عدم ازدواج حضرت خدیجه عقلانی تر است و ما در تقابل قول مشهور و قول عقلانی ، قول عقلانی را انتخاب کردیم .

 

اما در پاسخ به سوال دوم : که سن ایشان در هنگام ازدواج چند سال بوده است ؟

اختلاف در سن حضرت حضرت خدیجه هنگام ازدواج با پیامبر از آنجا ناشی می شود که برخی سن ایشان هنگام وفات را ۵۰ سال ذکر کرده اند و برخی دیگر سن ایشان را هنگام وفات ۵ سال دانسته اند .

از طرفی آنچه مشخص است این است که مدت زندگی مشترک رسول گرامی حق و حضرت خدیجه سلام الله علیهما مدت ۲۵ سال بوده است . پس اگر قول اول یعنی سن ۵۰ سال هنگام وفات را بپذیریم ایشان هنگام ازدواج با پیامبر ۲۵ ساله بوده اند و اگر سن ۶۵ سال را بپذیریم سن ایشان هنگاام ازدواج با پیامبر ۴۰ سال بوده است . در این میان عده ای دیگر سنین ۲۸ سال ، ۳۰ سال ، ۴۵ سال را نیز محتمل دانسته اند .

-ابن اثیر، الکامل، ج۲، ص۳۹؛ ابن سعد، الطبقات الکبری، ج۸ ،ص۱۷۴؛ ابن اثیرجزری، اسدالغابه فی معرفه الصحابه ، ج۱، ص۲۳؛ بلاذری، انساب الاشراف، ج۱،ص۹۸ و ج۹ ،ص۴۵۹ ؛ طبری، تاریخ الامم و الملوک ، ج۲ ،ص۲۸۰.
-مسعودی، مروج الذهب، ج۲، ص۲۸۷ :«و فی سنه ست و عشرین کان تزویجه بخدیجه بنت خویلد، و هی یومئذ بنت أربعین، و قیل فی سنها غیر هذا».
-بیهقی، دلائل النبوه، ج۲، ص۷۱؛ السیره الحلبیه، ج۱، ص۱۴۰؛ البدایه و النهایه، ج۲، ص۲۹۴: «‌وکان عمرها إذ ذاک خمسا و ثلاثین و قیل خمسا و عشرین سنه»؛ بلاذری انساب الاشراف، ج۱، ص۹۸.
-بلاذری، انساب الاشراف، ج۱، ص۹۸: «وتزوّج رسول الله صلی الله علیه و سلم خدیجه و هو ابن خمس و عشرین سنه، وهی ابنه أربعین سنه.»
-جعفر مرتضی عاملی، الصحیح من سیره النبی الاعظم(ص)، ج۲، ص۱۱۵. به نقل از السیره الحلبیه، ج۱، ص۱۴۰؛ تهذیب تاریخ دمشق، ج۱، ص۳۰۳؛ تاریخ الخمیس، ج۱، ص۲۶۴.
-ابن کثیر، البدایه و النهایه، ج۲، ص۲۹۵ ؛ ابن کثیر، السیره النبویه، ج۱، ص۲۶۵.
-واقدی، مختصر تاریخ دمشق، ج۱، ص۳۰۳
-واقدی، مختصر تاریخ دمشق، ج۲، ص۲۷۵؛ تهذیب الاسماء، ج۲، ص۳۴۲.
-بلاذری، انساب الاشراف، ج۱، ص۹۸: «یقال إنه تزوّجها و هی ابنه ست و أربعین سنه

 

نکته : اینکه سن حضرت خدیجه سلام الله علیها در هنگام ازدواج با پیامبر ۴۰ سال ذکر شده است  با توجه به اینکه دو فرزند دو خلیفه از همسران پیامبر بوده اند و اینکه حضرت خدیجه همواره برترین زن مورد احترام ایشان بود ؛ و با توجه به اینکه بعد از شهادت رسول الله تمام رسانه دراختیار خلفای وقت بود و البته آندو ( عایشه و حفصه ) دل خوشی از حضرت خدیجه نداشتند و البته از آنجایی که شیعه به ارحام مطهره معتقد است می توان استدلال کرد که :

اولا حضرت خدیجه قبل از پیامبر ازدواج نکرده بودند و در ثانی سن ایشان مورد تحریف واقع شده تا دیگر زنان پیامبر مرود توجه قرار گیرند با توجه به اینکه برخی تبلیغات عایشه را تنها همسر باکره پیامبر معرفی کرده و روی آن تاکید دارند می توان این تبلیغات را هدفمند و نشانه دار دید !! ( دقت شود )

1 comment / نظر خود را در زیر وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.