همه ی جوانها اعم از دختر و پسر بخوانند و بدانند …

پیش مقدمه : در این نوشته سعی شده به نکته ای مهم اشاره شود که احساس می شود در مباحث معرفتی ، خیلی از اذهان را به خود مشغول داشته است . پس سعی شد در قسمتِ بعد از مقدمه ، هر آنچه نوشته می شود به منبع قرآنی و روایی آراسته باشد . امیدست که در این گریز موفق بوده باشم .

مقدمه :

همه ی جوانها اعم از دختر و پسر که هنوز ازدواج نکرده اند ، اگر آمادگی روحی و تربیتی برای امر مقدس ازدواج داشته باشند ، اگرچه آمادگی مالی هم نداشته باشند ، نیاز به این مهم در درونشان احساس می شود .بماند اینکه بعضی ها هنوز هیچ گونه آمادگی روحی و تربیتی برای ازدواج ندارند اما این نیاز درونشان پابرجاست .

غرض اینکه ازدواج برای هر فردی ، آنطور که خداوند قرار داده است یک نیاز محسوب می شود و برطرف کردن این نیاز به شیوه ی صحیحش ، تکامل طرفین را در بر خواهد داشت .

هر فردی برای انتخاب طرف مقابل معیارهایی دارد و چون می خواهد یک عمر را با وی سپری نماید در انتخاب ، حساسیت هایی را به خرج می دهد که احتمالا شما خواننده ی عزیز هم اگر ازدواج کرده اید این حساسیت ها را داشته و یا اگر ازدواج نکرده اید ، این حساسیت ها را دارید .

نه می خواهم درباره ی ازدواج صحبت کنم و نه نمی خواهم بگویم معیارها برای انتخاب همسر چه باید باشد که این خودش بحصث مفصلی را می طلبد اما تقاضا می کنم به این سوال برای مدتی فکر کنید  :

یک موردی هست که دارای مشخصات زیر می باشد . ببینید آیا چنین موردی مورد پسند شما هست یا خیر ؟!

الف : از نظر عقیدتی کاملا شما را می شناسد .
ب : مومن است .
ج : قدرت درک بالایی داشته ، پخته و فردی عاقل است .
د : در عشق ورزی و آئین ابراز علاقه به شما نمره اش ۲۰ است .
هـ : ثروت فراوانی در اختیار دارد .
و : دارای اصل و نسب اصیل است
ز : علاوه بر ثروت ، در دستگاه های اجرایی قدرت و نفوذ بالایی هم دارد .
ح : بسیار زیباست .

یک دقیقه فکر بکنید . برای شریک زندگی تان که می خواهید حداقل یک روز را با وی سپری کنید ، چنین مشخصاتی را چگونه می بینید ؟

طرف زیباست . از طرفی خانواده دار هم که هست و این زیبایی و خانواده ، در کنار ثروت فراوانش ، به دلیل ایمانی که دارد او را در نهایت تواضع قرار داده و اصلا این خصائص را در درون خودش برای با شما بودن ، ملاک نمی داند بلکه می گوید من همسری می خواهم که بتواند من را درک کند و بشناسد . اگر بتواند من را درک کرده و بشناسد خودم را وقف چنین همسری می نمایم  .

خب واقعا آیا چنین موردی را برای راه رفاقت و شریک زندگی بودن ، انتخاب می نمایید یا خیر ؟
کمی به این مورد ازدواج فکر کنید .
انتخاب همسر از این جهت مهم است که می خواهید عمر خود را با وی بگذارنید .در سختی ها و شادی های هم شریک باشید و بالاخره ، هم سر باشید و یک دل تا بتوانید دو رفیق خوب برای هم باشید .

و اما بعد :

مقدمه ی بالا را از این حیث نوشتم که شاید دوست داشتن مجازی ، برای همه ی ما انسانها ملموس بوده و احتمالا توانسته ایم معنای دوست داشتن را در وجوه مختلف درک کنیم و یکی از آن موارد که انتخاب می کنیم تا دوست داشته باشیم امر مقدس ازدواج باشد . اما مطمئنا خیلی از ماها هنوز یاد نگرفته ایم که چطور برای خدا دوست داشته باشیم و یا خدایی دوست داشتن چه جور دوست داشتنی می باشد ؟!

اگر بتوانیم برای خدا دوست داشته باشیم و برای او عشق بورزیم این دوست داشتن و عشق ورزیدن می شود عبادت و مورد پسند و رضایت خدا .مثلا شما عاشق فرزندت باشی و یا به همسرت عشق بورزی یا اینکه پدر و مادرت را صمیمانه دوست داشته باشی . زمانی این دوست داشتن مورد رضای خداست که برای خدا باشد .

یعنی به کودکت عشق بورزی اما برای خدا.
یعنی عاشق پدر و مادرت باشی اما چون خدا می خواهد .
یعنی همسرت را دوست داشته باشی اما به خاطر خدا .

شاید جنس این جملات برای شما قابل درک نباشد که مگر می شود عاشق فرزند بود یا به همسر عشق ورزید اما این عشق برای خدا باشد ؟

اصلا این حرف چه معنایی می دهد ؟
مگر می شود عشق به پاره ی تن و یا عشق به همسری فداکار و یا محبت شدید به پدر و مادری مهربان ، برای خدا باشد ؟
یعنی من بگویم خدایا چون تو خوشت می آید من به فرزندم محبت می کنم و یا به مادرم عشق می ورزم ؟
مگر این مرز بندی امکان پذیر هست ؟

در پاسخ باید بگویم این مرزبندی امکان پذیر بوده و ما می توانیم به خاطر خدا ،دوست داشته باشیم .اما برای اینکه به خاطر خدا دوست داشتن را درک کنیم و بدانیم یعنی چه ، باید جنس دوست داشتن خدا را بشناسیم و درک کنیم .

برای اینکه این جنس دوست داشتن خدا را بشناسیم باید اشاراتی داشته باشم تا مفهوم برای ما ملموس باشد . اشاراتی در قالب همان مثالی که در مقدمه بیان شد .

۱ – ببینید خدا خالق ماست و ما را کامل می شناسد چون ما را خلق کرده است . به چَم و خَم اخلاقی ما آگاه است . سلایق ما را می داند و با روحیات ما کاملا آشناست . یعنی تنها کسی که ما را می شناسد کسی نیست جز خالق ما .

۲ – این خدا به قول خودش در قرآن مجید ، بر هر چیزی قادر است . یعنی قدرت انجام هرکاری را دارد . غیر ممکن ترین کارها در ید قدرت اوست و برای اینکه مخلوقاتش باور کنند که می تواند نمونه ای از این غیر ممکن ها را به دست بندگانی به نام انبیاء داد تا مردم بدانند قدرت این خدا تا به کجاست !

۳ – خداوند همان کسی است که ثروتش به شمارش اعداد و احصاء ارقام در نمی آید . فقط همین کلامِ خودش در قرآن مجید برای دانستن میزان دارایی های خدا کفایت می کند که : و لله ما فی السماوات و الأرض . و همه چیز در آسمانها و زمین برای خداست .

۴ – خداوند یک خصوصیت دیگری هم دارد و آن اینکه در نهایت زیبایی ست . نه اینکه زیباست . خیر زیبا نیست بلکه در نهایت زیبایست . آنچه در روایات است که خودش فرموده : ان الله جمیل  . و جمیل یعنی فوق العاده زیبا

۵ – حالا این خدا با این مشخصات ، خاطر خواه یکی و دو تا ندارد . کسانی خاطر خواه اویند که برای خودشان کسی هستند . اسم و رسمی دارند . تعدادشان هم کم نیست .

۶ – این خدا با آن قدرت بی مثالش ، با آن زیبایی غیر قابل وصف و با آن همه ثروت زیادش ، خاطر خواه هم فراوان دارد . اما یک پیغامی داده و آن اینکه برای همه ی عشّاق به هر اندازه که بخواهند وقت دارد .

۷ – تازه وقت که دارد که هیچ . پیغام داده است که : آنهایی که به من علاقه ندارند اگر می دانستند که من چقدر عاشقشان هستم از شوق تاب زنده بودن نداشتند و قالب تهی می کردند حالا جمعیت خاطرخواه که جای خود دارد .

حالا فکرش را بکنید . خدای با این عظمت و ثروت و قدرت و … به سوی ما دست دوستی دراز کرده و می گوید بنده ی من ! من به تو عشق می ورزم . دوستت دارم . با ناراحتی ات ناراحت می شوم .با مریضی ات مریض می شوم اما تو چرا از من دوری ؟ تو چرا به من توجه نمی کنی ؟ چرا حواست به من نیست ؟ چرا به خواسته های من خدا توجه نمی کنی ؟ مگر من در عشق ورزی به تو کم گذاشته ام ؟ هرجا که از من نخواستی به تو عطا کردم . آیا فکر کرده ای منِ خدا بخیل هستم که از من روی گردان شده ای ؟

بگذارید به گوشه ای از محبت اشاره ای داشته باشم . وقتی حضرت یونس قوم نافرمانش را نفرین کرد خدا او را در دریا غرق کرد . استاد ما می فرمودند می دانید چرا یونس به عذابی وحشتناک مثل شکم نهنگ مبتلا شد ؟ سپس می فرمودند خدا به یونس فرمود : یونس چرا بندگانم را نفرین کردی ؟ مگر آنها بنده ی من و دست پرورده های من نبودند ؟

این اشاره ، اشاره ای عظیم است اگر حواسمان جمع باشد . خدایی که به بندگانی که روزی نافرمان بوده اند اینچنین نظر دارد و عشق می ورزد ببینید حالش با آنان که رو به سویش کرده اند چگونه است !

در احادیث قدسی آمده است : بنده ی من ! تو من را اطاعت بکن (به عبارتی به عشق من خدایت ، لبیک بگو ) من هم تو را مثل خودم قرار می دهم . تو را چنان می کنم که کارهایی چونان منِ خدایت انجام دهی .

برای گنه کاران فرموده است : لو علموا کیف اشتیاقی بهم لماتوا شوقا . اگر می دانستند چگونه آغوش من برایشان باز است ، می مردند .

حالا سوال اینجاست :

تو و یا من ، برای یک زندگی چند ساله ، وقتی دنبال شریک زندگی می گردیم می خواهیم سوا کنیم و بهترین و مومن ترین و خوشگل ترینش را انتخاب  نماییم اما برای خدایی که به رفاقتش نیاز داریم و با سیل عشّاقش به سوی ما دست دراز کرده است و می گوید : دوستت دارم ؛ آیا این خدا را نمی پسندیم و انتخاب نمی کنیم که رفیق راه همیشه ی ما باشد ؟

رفیقی که خودش می گوید : اگر من را انتخاب کردی می روم و در قلبت می نشینم و اعضا و جوارحت را خدایی می کنم .با همه سیل عشّاقم ، میهمان تو می شوم و حتی از رگ کردنت به تو نزدیکتر . دیگر چه می خواهی ؟!

دوست خوب من ! من و تو اگر درک می کردیم که زیباترین انسانها ، ثروتمند ترین ایشان و یا قدرت مند ترین آنها ، آفریده ی دست خدایی است که از همه ی آنها زیباتر ، مهربانتر و قدرتمند تر است و به این باور می رسیدیم ؛ آیا کسی غیر از او را انتخاب می کردیم ؟

اگر با تمام وجود درک می کردیم که فرزند من ، عطای همان خدایی ست که عاشق من بوده است ، باید کلاهمان را هم با تمام وجود تا هفت آسمان بالای سرمان پرتاب می کردیم که این لطف آنکسیست با همه ی خداییش ، به ما عشق ورزیده و صلاح ما را می دانسته و خالق ماست و مارا خوب میشناسد و این لطف را به ما کرده ، دیگر وقتی فرزند را از ما میگرفت شاید دلمان از رفتنش میشکست  اما از محبت ما به آن لطف لا یزال چیزی کم نمی کرد . بلکه وقتی سختی ای به ما وارد میشد می گفتیم  از درمان و درد ، آنچه را می پسندیم که او بپسندد .

نتیجه :

اگر خدا را خوب بشناسیم تازه خواهیم فهمید همه ی ثروتمندهای روی زمین ، بنده ی اویند .
اگر خدا را خوب بشناسیم تازه خواهیم فهمید همه زیباها را او آفریده است .
اگر خدا را خوب بشناسیم تازه خواهیم فهمید همه ی قدرتمندها ، ذلیل اویند .
اگر خدا را خوب بشناسیم تازه خواهیم فهمید همه ی دانشمندان حیران آفریده هایش هستند .

به زبان خودمانی مان بگویم :

اگر خوب خدا را بشناسیم  تازه خواهیم فهمید که خدای به این عظمت ، عجب خدای خاکی و مشتی ای است که با این همه خاطر خواه و سیل عشّاق ، همسفره ی من شده و لحظه به لحظه اش را با بنده اش سپری می کند .

و اگر خدا را خوب بشناسم می فهمم که پدر را او داده ، مادر را او آفریده ، همسر را او عطا کرده و فرزند را او عنایت فرموده و همه و همه لطف بی انتهای اوست .
پس وقتی به صورت پدر و مادر نگاه می کنم خدا را می بینیم و وقتی صورت را به کف پای پدر و مادر می گذارم می دانم که اینها لطف خدایند .
وقتی همسرم را می بوسم و یا کودکم را در آغوش می گیرم می دانم که همه و همه از فضل و بخشش خدای مهربانم می باشد که با همه ی خداییش در همین نزدیکی هاست ، در قلب من است و فقط و فقط خدای من است .

 

 

13 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. ………..(۰ ۰)
  .—OOoـ–(_)—–.
  ╗═════════════════╔
  ║سلام آپم وقت کردی بیا ممنونم║
  ╝═════════════════╚
  .———————-OOo
  ……..|__|__|

  ………. || ||

  ا…… ooO Ooo

 2. واقعا ارامش دهنده بود
  استفاده کردم
  خیلی خوب نوشته بودین
  نمیدونم چرا باوجود اگاهی از برکات باخدابودن باز جاده خاکی میریم واقعا
  شبای جمعه حرم عبدالعظیمم حاج منصور اقا مارو مثل همین مطلب شما ۱۰۰ولته وصل میکنند ها
  اما نمیدونم چرا بعدش این اتصال یهو قطع میشه
  نکنه برقا میره؟

  واقعا بایست مداحا یه خورده ازمظلومیت خدا روضه بخونن برامون ،به نظرم گریه کن زیاد داره و خوب اشک بگیره
  چون اتیش میگیرم وقتی خدا ی به این خوبی دارمو قدر نمیدونم
  یاعلی

دیدگاهتان را بنویسید

1 × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.