یک تذکر اخلاقی برای دوستان وبلاگ نویس

گاهی اوقات می بینم که برخی دوستان بسیار عزیزم که قلم توانایی هم دارند مطالبی را به رشته ی تحریر در می آورند که خوب بحمد الله با استقبال عمومی هم مواجه می شود و این جای خوشحالی دارد که ایشان از ابزاری به نام اینترنت با تقدس منبر استفاده کرده و مستمعی به وسعت عرصه سایبر را در سرتاسر دنیا به خود اختصاص می دهند اما یک نکته ی اخلاقی باید مورد توجه این بزرگواران و نیز این خود حقیر قرار بگیرد :

دوست عزیزم ! مطلبی را که شما می نویسی و با استقبال عمومی هم مواجه می شود و همه آنرا می بینند و استفاده هم می کنند بسیار خوب است اما اگر سایتهای قَدَر هم به آن لینک میدهند چیزی به ارزش نوشته ی شما اضافه نمی کند و حقیقتا برای آن کسانی که لینک مطلب شما را برای بازدیدکنندگان قرار می دهند فضیلت محسوب می شود .یعنی مطلبت آنقدر خوب بوده که دیگران هم به این نتیجه رسیده اند که باید آنرا بخوانند و به رویت دیگران هم برسانند .
پس وقتی مطلبی را نوشتی دیگر لازم نیست لینک آن مطلب را از سایتهای دیگر ، پایین نوشته ات بگذاری و بنویسی :

همین مطلب در سایت  X
همین مطلب در سایت  Y
همین مطلب در سایت  Z
همین مطلب در سایت W

چرا که اگر قصدت خواندن مطلب باشد در وبلاگت می خوانند دیگر قرار دادن آن لینک ها پایین صفحه ، نفس خودت را سرحال می آورد ! و این خطرناک است .

7 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. در مورد پستی که فرموده بودید نظرم مختصری گفتم اما چون متنم پرید نمیدانم میرسد یا نه.
  دوباره مفصل تر اینجا مینویسم تا مطمئن شوم می بینید:
  به نظرم کار بسیار پخته و بدیعی آمد و چند بار خواندم که البته ارزش چند بار خواندن را هم داشت.
  غم و درد سفر کاروانیان تا خاکسپاری شهدا به دردناکترین و موثرترین وجه ممکن بیان شده بود و نیز شیوه بیان و تشبیه جدید( به کنسرت) به زیبایی کار اضافه میکرد. ضمن اینکه توصیفات شما از همان خط اول به اطلاعات شخص بنده افزود.
  اما در مورد عبارت : …اینجا اربعین… به نظرم رسید که اگر در آخر متن می آوردید شاید باعث غافلگیری و در نتیجه تاثیرگذاری بیشتر مطلب میشد. گرچه همین حالا هم واقعا تاثیرگذار است.
  واما توصیه ی اکید بنده: حتما به نوشتن ادامه دهید. حیف است که این قلم گیرا بیکار باشد.
  ودر آخر یک نکته: شما مهمان ناخوانده نیستید و قدمتان سرچشم ماست.

  —–


  حسین مداحی
  در
  پاسخ نوشت :

  سپاس فراوان

   

 2. سلام حسین آقای عزیز
  مطلب خوب و درستی است و من نمی خواهم در اصل آن ان قلت بیاورم و انصافاً وقتی مثلاً خودم این کار را می کنم نفسم حال می آید ولی …
  ولی من علاوه بر حال کردن نفس، یک منظور دیگر هم دارم که شاید شما به آن دقت نداشته باشید و آن این است که وقتی مطلب بحث انگیزی را به این شیوه برای خودم و خوانندگان وبلاگم لینک می کنم، این راه میانبر را برای خودم و خواننده های وبلاگم فراهم می کنم که در صورت تمایل به کامنتهای خوانندگان آن سایتها نیز مراجعه کنم و کنند و از نظرات و دیدگاههای متفاوت تری باخبر شوم و شوند. این لینکها در عین حال ، یک آرشیوی از مطالب وبلاگم در سایتهای دیگر هم هست که مثلاً بعد از ماهها وقتی به این روزنوشت مراجعه می کنم ، لینک آنها را در وبلاگم داشته باشم و نیاز به جست و جوهای آزاردهنده در اینترنت نباشم.
  بعضی از روزنوشتها هم مثل همین «موج وبلاگی همراهان نه دی» ، بخشی از ارزش و شورآفرینی اش به این است که معلوم شود چند سایت و مجموعه دیگر هم با آن همراهی کرده اند و این به فضاسازی و ترغیب دیگران برای نوشتن می افزاید.
  با همه این احوال، آن حال کردن نفس را انکار نمی کنم و شخصاً سعی می کنم علاوه بر لحاظ توجیهات موجه فوق، از این بابت به خداوند غفار هم پناه ببرم.
  با تقدیم احترام – دژاکام

دیدگاهتان را بنویسید

4 × سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.