بد تر از دزدی ناموس !

{ یــاد آوری }

بعضی چیزها هست ( اعم از خاطره و یا تجربه ) که احساس می کنم اگر دوستان دیگری هم به آنها آگاهی پیدا کنند ، در پیشبرد اهداف دینی ما موثرتر خواهد بود . از این رو این مطالب را اینجا می نویسم .

{ حیــف }
یکبار با جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین علی ربانی خلخالی ، نویسنده ی توانا و ایضا مدیر مسئول انتشارات مکتب الحسین قم ، صحبت می کردیم . ایشان خاطره ای را به نقل از مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی ، نقل فرمودند .
برای نقل دقیق و کلمه به کلمه ی آن خاطره ، تماس گرفتم که مجدد برایم تعریف کنند تا در بیان آن ، دچار خیانت در امانت نشوم اما با کمال تأسف مطلع شدم که ایشان دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافته اند .
آثاری از ایشان به جا مانده است که ماندگار ترین آنها  چهره ی درخشان قمر بنی هاشم و نیز ستاره ی درخشان مدینه حضرت ام البنین سلام الله علیها و همچنین ستاره درخشان شهر شام حضرت رقیه سلام الله علیها می باشد . ان شاالله خداند ایشان را غریق رحمت واسعه ی خویش نموده و در این ایام بر خوان مولایش، میهمانی ویژه نماید .

{ تـــوجـــّه }
نکته ای در این خاطره نهفته است که با دقت به آن ، آنهم برای دوستان اهل اندیشه و قلم به دست ، می توانیم به ارزش قلم و صاحبان اندیشه پی برده و خیانت در حق ایشان را بسنجیم .

{ خــاطره }
قریب به این مضامین ، مرحوم آقای ربانی خلخالی می فرمودند : روزی محضر آیت الله مرعشی آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفینجفی بودم و در محضر ایشان ، صحبت از این شد که برخی آثار ما را به نام خودشان چاپ میکنند و با آن کاسِبی. در صورتیکه کلی برای آنها زحمت کشیده ایم . مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی در پاسخ به من فرمودند : اگر کسانی که چنین کاری می کنند بدانند که دزدی مطالب و نوشته های دیگران ، از دزدی ناموس هم بدتر است ، هیچ وقت چنین کاری نمی کردند .

{ کپـی رآیـت اســلامـــی }
دقت در فرمایش این مرجع تقلید ، به تبیین ارزشیِ اصطلاح ” کپی رایتِ ” اسلامی می پردازد که اگر در جامعه ی اسلامی به آن دقت نشود ، صدمه ی فراوانی را وارد پیکره ی این جامعه می نماید .

{ خیانت در امانت شاید هم سرقت }
وقتی صاحبان اندیشه و یا قلم ، با طرحی خاص و نو ، به پردازش ایده ای می پردازند و قصد دارند که این ایده را با آنچه که در ذهن دارند ؛ در زمان و یا مکانی خاص ، به بهترین نحو اجرا نمایند اما وقتی این ایده از ایشان توسط عده ای ! به سرقت می رود و برای رسیدن به مقاصد (دنیایی ِ) سارقان، از آن استفاده می شود؛ اتفاقات فراوانی می افتد :
الف : آن ایده چون زائیده ی ذهن ایشان نیست ، نسبت به آن دانش ندارند .
ب : با نحوه ی اجرای آن آشنایی نداشته و چه بسا به هنگام اجرا ، آسیب هایی را به مصرف کنندگان آن تفکر و یا اندیشه ، وارد می نمایند .
ج : محصول این سرقت ، برای تولید کننده و( با عرض تأسف همچنین ) برای مصرف کننده دارای زباله خواهد بود . خواه ، مصرف کننده از آن ایده ی مسروقه مطلع بوده و خواه مطلع نباشد .
د : در آمد حاصل از ایده ، بر اساس فتوای تمام مراجع عظام تقلید ، حرام می باشد .

{ فرآیند افکار شیطان }
و حقیقتا افکار شیطانی به دنبال وارد کردن صدمه از هر مجرایی بر پیکره ی امت اسلامی می باشد .

{ شــاهـدی  دیگــر }
روزی توفیق شد که در منزل مرحوم حضرت آیت الله العظمی سید عباس حسینی کاشانی که آخرین شاگرد از

نسل شاگردان مرحوم آیت الله سید علی آقای قاضی بودند ؛ حضور پیدا کنم . ایشان درباره ی یکی از کتاب هایشان صحبت می کردند که ( فکر می کنم )درباره ی ذکر به رشته ی تحریر در آمده بود . ایشان می فرمودند کتاب را داده بودند انتشارات تا کارهایش انجام شود اما طول کشید و بنا به دلایلی چاپ نکردیم . مدتها گذشت اما بعد از مدتی این کتاب را چاپ شده در بازار دیدم که به نام خودشان چاپ کرده اند .من از آنها راضی ام که کتاب من را به نام خودشان چاپ کرده اند اما ، مطالب تخصصی است و باید به دست اهلش برسد .

{ دقـــت }
و بر اهل علم پوشیده نیست که اگر ذکری مخصوص، بدون اجازه ،منتشر شده و یا بدون دستور خاصّ آن ذکر ، به آن پرداخته شود ؛ خطراتی را پیش رو خواهد داشت و اگر خطری با چاپ آن کتاب ، متوجه فردی شود ، ممکن است یک نسل تحت تأثیر آن خطر باشد !

{ طعم حـــرام }
خلاصه ی کلام اینکه گاهی بعضی ، غذای حرام استفاده می کنند و گوشت و خونشان با حرام رشد می کند .
اما اگر کسی مطلب و یا ایده ای را ، بأیّ نَحوٍ کان ، به نفع خود سرقت نماید ؛ اگرچه استفاده ی مادی هم از آن نکند ، لکن برای روحش طعامِ حرامی را آماده کرده است و اگر روح ، طعمِ طعام حرام را بچشد زهی خســران که ممکن است یک فرد و یا نسلی را به سوی حیوانیت سوق دهد
و حقیقتا شیطان به دنیال چنین چیزی است . چنانچه مردم کوفه نیز ،شکم های خود را از حرام پر کرده بودند و این مهم در فرمایش حضرت امام حسین علیه السلام  در روز عاشورا آمده است که مال حرام ، دل آنها را بر شنیدن موعظه ، سخت سنگ نمود . پس به طریق اوُلی،طعامِ حرامِ روح ، از طعام حرامِ جسم،بسی خطرناکتر است .

{ پس … }
پس بیاییم اصول شرع مقدس و نیز اخلاق انسانی را رعایت کنیم و مطالب دیگران ،ایده های ایشان و نیز آنچه که بدان فکر می کنند را برای خود بر نداریم مگر به اجازه ی ایشان !

 

5 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. مفید بود و جدید!
  پیشنهاد می کنم مطلبی را هم با محوریت عقوق والدین و علت بزرگ بودن گناه آن که خدا نمی بخشد نیز بنویسید.
  ممنون

 2. بسم رب حسین

  مسیح عشق…

  اشکی چکید و روی تو را کشید

  اَنا قَتَیلُ عَبَرات به دلــــها کشید

  این آسمان که خون تو را گرفت

  بر آستان عرش خدا کربلا کشید
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  شعر از سمانه محمدصادقی

  samanemohamadsadeghi.blogfa.com

  tarighekhoda.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.