اهمیت ویژه ی قدس – قسمت اول

ارتباط “مسئله ی قدس و انقلاب اسلامی” و نیز شعاری که در سالهای دفاع مقدس بر زبان رزمندگان اسلام جاری می شد که “راه قدس از کربلا می گذرد“و یا اینکه “چرا جمهوری اسلامی ایران همواره روی مسئله قدس و مسلمانان فلسطین متمرکز بوده است ” و همچنین اینکه  “چرا حضرت امام خمینی رحمت الله علیه از قدس به عنوان مسئله ی اول جهان اسلام یاد می کنند ، همواره سوال برای نسل جوان امروز بوده است .

پاسخ به این سوال ها به یک مطالعه ی کامل و مفصل در تاریخ یهود احتیاج دارد تا اهداف اصلی یهود از زمان ایجاد تا به امروز مشخص شود . این مطالعه  چون تخصصی می باشد شاید برای کسانی که به دنبال جواب سوال های خود هستند و حال مطالعه هم ندارند ؛‌کمی کسل کننده باشد . در این مختصر در چندین قسمت به حول و قوه ی الهی قصد بر اشاره به نکاتی را داریم که مطالعه کننده از آن حداکثر استفاده را برده و یا با مطالعه ی آن به تفکر مجبور شود . لازم به ذکر است قبل از شروع این بحث ، لزوم پرداخت به آن را با بیان چند نکته و یک سوال شروع می کنیم.

نکات :

۱ – وقتی حضرت حق جلّ و علا اراده به نمایاندن زمین نمود ، اولین مکانی که از آن پرده برداری کرد ،‌ سرزمین بطحاء و محل فعلی مسجد الحرام بود که در پیشینه ی تاریخی ما به ” دحوالارض ” معروف می باشد .

۲ – با توجه به نص صریح قرآن همانطور که در سوره ی مبارکه آل عمران آیه ی ۹۶ (إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّهَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِینَ) اولین خانه ای که برای عبادت مردم بنیان گذاشته شد ، بیت الله الحرام در مکه است .

۳ – پیشینه ی تاریخی بنای خانه ی خدا به حضرت آدم علیه السلام باز می گردد و پیشینه ی بنای مسجد الاقصی طبق برخی از نقل ها به جناب سلیمان و طبق برخی دیگر نقل ها به جناب داوود ،‌پدر حضرت سلیمان باز می گردد .

۴ – انبیاء الهی مامور به مراعات در حقوق این خانه بوده اند .

با توجه به این نکات و توجه به این مهم که حضرت حق ، تمام کارهایش بر اساس حکمت مطلق است که گاهی فلسفه ی این حکمت بر بندگانش روشن بوده و گاهی نیز ، آن فلسفه معلوم نیست این سوال مطرح می شود که :

¤ چرا خداوند ، با عظمت و قداستی که کعبه داشت،‌ مسجد الاقصی را که مرکز تجمع مسیحیان و یهودیان بوده و مرکز عبادی آنها محسوب می شد ؛ ‌قبله ی مسلمانان قرار داد ؟

لطفا تا نگارش قسمت بعدی  ، کمی در این سوال تامل فرموده و اگر پاسخی برای آن داشتید ،‌حتما ارائه فرمایید .

 

منابع :

تفسیر المیزان/علامه طباطبایی
تفسیر نمونه / نظارت : آیت الله مکارم شرازی
قاموس القرآن / آیت الله قرشی
تاریخ بلعمی / ابوعلی محمد بن محمد بلعمی
تاریخ انبیاء / نویسندگان مختلف من جمله سید هاشم رسولی محلاتی
تاریخ اورشلیم : سیدجعفر حمیدی
فلسطین از اشغال تا انتفاضه : مجید صفاتاج
سرزمین مقدس  : هارون و هومن
مسئله‎ی فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم ، داشه الغنوشی :ترجمه سیدهای خسروشاهی
فلسطین در فراز و فرود تاریخ : دکتر عبدالله جاسبی

9 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. شعار ” راه کربلا از قدس می گذرد ” با تبیین اهداف عملیات رمضان با دستور حضرت امام خمینی ره در تیرماه سال ۶۱ در دستور کار تیم اجرایی عملیات قرار گرفت .

 2. همه پیامبران الهی در یک راستا مبعوث شده اند و ماموریت هر پیامبر در امتداد پیامبر قبلی میباشد. اگر مکانی برای پیامبران قبلی مقدس بوده و جایگاه ویژه ای داشته است برای پیامبران بعدی هم همان جایگاه و همان ویژگی محفوظ است. درمورد قدس هم برای اینکه خداوند متعال به یهودیان و نصرانیان بفهماند که این مسیر همان مسیر قبلی است قدس را قبله مسلمانان قرار داد و با این کار حجت به مشرکان تمام شد تا به حقانیت پیامبر تردید نکنند. اما پس از لجاجت و شماتت یهودیان مغرض قبله را تغییر داد و شاید اگر رفتارهای غلط یهود نبود قبله همان قدس باقی میماند.
  موفق باشید
  __________________________________

  حسین مداحی در پاسخ به شما نوشت :

  سلام علیکم . تشکر می کنم از شرکت شما در بحث . باید یک نکته را یادآور شوم :
  با توجه به تاریخ بنای مسجد الاقصی ، باید گفت : این مسجد در زمان حضرت داود و یا سلیمان بنا شد و این محل ( قدس ) قبل از آن نیز مورد توجه بوده و موسی و قومش قصد داشتند آنجا را أرض موعود بنا کنند .
  یعنی وقتی یهودیان خواستند به بیت المقدس بروند مسجد الاقصایی وجود نداشت .

 3. برای پاسخ به این سوال که چرا خداوند ، با عظمت و قداستی که کعبه داشت،‌ مسجد الاقصی را که مرکز تجمع مسیحیان و یهودیان بوده و مرکز عبادی آنها محسوب می شد، ‌قبله ی مسلمانان قرار داد، از هم اندیشی در مورد نکات مطرح شده در این قسمت می توان شروع کرد:

  همانطور که از ابتدای خلقت زمین، جایگاه و منزلت مکانی که کعبه در آن قرار می گیرد بر خداوند حکیم مشخص بوده است، عظمت و شان انسان های کامل آخرالزمان چون حضرت محمد (ص) و امامان علیهم السلام نیز، از ابتدای خلقت بشر، در بی کرانه ی دانش خداوند علیم تثبیت شده بوده است. لذا اشکالی بر این مقوله مترتب نیست که چرا مسجد الحرام – با آن قداست و پیشینه ی تاریخی – برای توجه خاص انسان آخرالزمان محفوظ نگه داشته شده؛ تا زمانی که عامه انسان ها نیز ظرفیت تعامل با آن را بدست بیاورند.

  در طول زندگی پر نور پیامبر خاتم (ص)، همواره مسیر حق، برای جلوگیری از انحراف در دین به اشکال گوناگون بازشناسی و تعدیل میشده است (۳:۷۲). بسیاری از آیات قرآن کریم به همراه نشدن اهل کتاب (یهودیان و مسیحیان) با اسلام – که در ادامه ی دین خداوند برای بشر و در راستای کمال آموزه ها، تسلیم را یاد آور میشود – (۳:۶۴ تا ۳:۶۷؛ ۳:۶۱ و غیره) اشاره دارند؛ بر این اساس، نیاز به تعدیل و تکمیل کردن دین و دین باوری از یکسو (۳:۹۳؛ ۳:۱۶۴؛ ۴:۲۲؛ ۴:۲۳ و غیره) و تمییز دادن مومن از منافق (۳:۱۷۹؛ ۳:۱۸۶) از سویی دیگر، تهمچنین حقانیت پیامبر آخرالزمان (۳:۶۱) و آیینی که او – در ادامه ادیان الهی و با هدف شکوفایی لیاقت بشر – پیام آور آن بود، تایید می گردد.

  اینکه هدف غایی، عبادت رو به کعبه (۳:۹۶) بوده است و از گذشته ی دور – پیش از اسلام و مسیحیت و یهود – مردم خداجوی به دعوت ابراهیم لبیک گفته اند، خود موضوعی عمیق را در بر می گیرد که تحقیقاتی مفصل می طلبد.

  دوره ی حکومت سلیمان نبی به عنوان فرمانروا و پیامبر، دوره ای خاص در حیات جن و انس بوده است و شرایطی ویژه بر فضای آن حاکم. از آنجا که ارتباط تنگاتنگی بین وضعیت ژئوپلتیک منطقه اورشلیم – آنچه که در آخرالزمان در این منطقه گذشته و خواهد گذشت – و آنچه که در زمان حضرت سلیمان روی داده است، وجود دارد، لذا تخصیص گوشه ای از یک مقاله به این موضوع کفایت نمی کند؛ مقوله هایی گوناگون با کلید واژه هایی همچون دجال، فراماسونری، صهیونیزم مسیحی، معبد سلیمان، استارگیت و غیره در قالب مقاله هایی به صورت جداگانه قابل ارائه هستند.

  هر وجود ارزشمندی که به بشر نعمت داده می شود و “وسع” او را تحت الشعاع قرار می دهد، “تکلیف” (۲:۲۸۶) و حقوقی را برای انجام دادن و رعایت کردن ایجاد می کند؛ مراعات در حقوق کعبه، بر انسان های رهیافته و برگزیده – در نظام الهی – کاملا توجیه شده به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

هشت + هفده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.