اهمیت ویژه ی قدس – قسمت دوم

در قسمت قبل ، برای ورود به بحث چند نکته و پس از آن یک سوال را مطرح کردیم که لزوم پرداختن به بحث برایمان روشن شود .برای پاسخ به سوال قسمت قبل باید به یک نکته ، توجه خاص داشته باشیم .

نکته : در قرآن ، داستان حضرت موسی و قومش ،‌بیشترین رکورد را به خود اختصاص داده و به قول مقام معظم رهبری دام ظله العالی ” واقعاً قرآن گنجینه عظیمى از تجربه موسوى براى ماست

با توجه به این نکته و نیز شواهد و قرائن موجود در تعیین کعبه به عنوان قبله ی مسلمین ، آنهم پس از گذشت ۱۵ سال از بعثت پیامبر اسلام ، کانون توجه رسمی مسلمانان قبل از آن ، به سمت مرکز یهودیان ، قرار داشته تا تمامی توجهات به سوی چنین نقطه ای جلب شود .

با توجه به اینکه :

الف : بیشترین داستان انبیاء در قرآن مربوط به حضرت موسی و قوم آن بوده است و
ب : مسلمانان بعد ۱۵ سال تغییر قبله داده اند ( در سال دوم هجرت )

می توان دریافت که خداوند خواسته است بیت المقدس و مسجد الاقصی را کانون توجه قرار دهد .

دو نکته هم دوستان بزگوارم جناب آقای جواد زاده و نیز جناب آقای سید احساس شمس در راستای پاسخ به سوال جلسه ی قبل بیان کردند که مطالعه ی آنها مفید بوده و توصیه می شود

یادآوری مهم :
آنچه گفته می شد دلیل حتمی و بیان قطعی فلسفه ی حکمت الهی به دلیل تعیین قبله به سوی مسجد الاقصی نیست و ما به هیچ عنوان فلسفه ی حکمت های الهی برایمان مشخص نبوده و تا ظهور حضرت ولی الله الاعظم ،‌مشخص نخواهد شد .

 

چرا سرزمین بیت المقدس ؟

با توجه به بررسی تاریخ انبیاء و آنچه امروزه از حضور آنان در مناطق مختلف به دست می آید اینست که پراکندگی انبیاء الهی در این قسمت ها مشهود بوده است :

الف : شمال و شمال شرقی و نیز جنوب شرقی آسیا

با مراجعه به ذیل کلمه ی یاجوج و مأجوج و مقابله جناب ذوالقرنین با آنها به این مهم دست می یابیم ( مراجعه به تفسیر المیزان جلد سیزدهم / صفحه  ۴۱۱ – همچنین برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به این لینک مراجعه نمایید )

ب : منطقه ی آسیای میانه و شمال غربی تا جنوب غربی آسیا

با توجه به آنچه در تاریخ انبیاء از جمله انبیاء اولوالعزم آمده است پراکندگی انبیاء در این نقاط دیده شده است :

 • زرتشت و ذو القرنین در ایران ، روسیه ، افغانستان و ترکیه و یونان
 • ابراهیم ، یعقوب ، اسحاق ، شعیب ، داوود و سلیمان در بیت المقدس و اردن
 • نوح ، لوط ، یونس ، صالح و هود در عراق
 • یحیی ، زکریا در سوریه و لبنان
 • حضرت ابراهیم ، اسماعیل و حضرت محمد در عربستان

ج : شمال شرقی اروپا

 • موسی ، هارون ، ارمیا ، الیاس و عیسی

د : شمال آفریقا

 • موسی ، هارون ، الیاس ، یوسف ، شعیب

که در این تصویر پراکندگی انبیاء با ستاره های قرمز رنگ نشان داده شده است :

 


که با توجه به تصویر و مستندات ، پراکندگی بیشتر انبیاء در قسمت بیت المقدس و اورشلیم بوده است .

حال این سوال مطرح است که چرا انبیاء بیشترین حضور را در این قسمت از کره ی زمین داشته اند ؟
که چندین جواب محتمل است :

الف : بیشترین نافرمانی ها از دستوارت الهی در این قسمت بوده است ! ( نافرمانی های نمرودیان از دستورات الهی و نافرمانی های یهود از دستورات موسی )

ب : این منطقه مهد تمدن و پیشرفت های علمی بوده است !( پیشرفت هایی علمی که بواسطه ی آموزش های حضرت موسی برای قومش حاصل شد )

ج : حیات در این منطقه و گستردگی جمعیت نسب به سایر تقاط زمین بیشتر بوده است !( اولین انسانهای صاحب تمدن ، این منطقه را برای زندگی خود انتخاب کردند )

د : در این نقطه قرار است اتفاق خاصی بیفتند !( کشته شدن شیطان در بیت المقدس به دست حضرت رسول اکرم )

هـ : در این نقطه اتفاق خاصی افتاده است ! ( اولین گروه خداپرستان ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد در این نقطه گرد هم آمدند و شهر مقدس را بنا کردند )

 

حال بنا به کدام دلیل خداوند تمامی اذهان را متوجه قدس کرده است،مشخص نیست؛ اما با توجه به آنچه در مقدمه گفته شد و اشاره ی موکّد قرآن به داستان حضرت موسی ، احتمال آن می رود که با توجه به عبرت هایی که در داستان حضرت موسی برای دنیا و آخرت تمامی انسانها نهفته ست ، این مهم صورت گرفته باشد .

در داستان حضرت موسی و قوم یهود چه چیزی نهفته است ؟!

این سوالیست که در قسمت های بعدی به آن خواهیم پرداخت .

 

منابع :

تفسیر المیزان/علامه طباطبایی
تفسیر نمونه / نظارت : آیت الله مکارم شرازی
قاموس القرآن / آیت الله قرشی
تاریخ بلعمی / ابوعلی محمد بن محمد بلعمی
تاریخ انبیاء / نویسندگان مختلف من جمله سید هاشم رسولی محلاتی
تاریخ اورشلیم : سیدجعفر حمیدی
فلسطین از اشغال تا انتفاضه : مجید صفاتاج
سرزمین مقدس  : هارون و هومن
مسئله‎ی فلسطین و ماهیت طرح صهیونیسم ، داشه الغنوشی :ترجمه سیدهای خسروشاهی
فلسطین در فراز و فرود تاریخ : دکتر عبدالله جاسبی

6 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. بسم الله الرحمن الرحیم
  در بررسی دلایل احتمالی و چرایی این حقیقت (در صورتی که متقن پذیرفته شود) که انبیاء بیشترین حضور را در این قسمت های کره ی زمین داشته اند، با توجه به پاسخ های احتمالی مطرح شده این مطالب به ذهن بنده خطور می کند:

  بطور خلاصه اینکه ۴ پاسخ از ۵ پاسخ مطرح شده به گونه از یک جنس هستند و از لحاظ منطقی می توان آنها در هم ادغام نمود:

  پاسخ “ج” به گستردگی جمعیت و حیات در این مناطق اشاره دارد، بنابراین نیاز های بشر در این منطقه گسترش بیشتری نسب به سایر تقاط زمین، داشته اند. لذا “ب” : این منطقه مهد تمدن و پیشرفت های علمی بوده است؛ همچنین است نیاز به هدایت انسانها در این منطقه که برای یادآوری فلسفه زندگی نیاز به هدایتگران و پیامبرانی چون موسی (ع) بوده است. و این بدیهی به نظر میرسد که با بالا بودن جمعیت، میزان جرم و نافرمانی از قوانین فراوان تر یافت شود و “الف” : بیشترین نافرمانی ها از دستوارت الهی در این قسمت بوده است.

  به علاوه، اینکه بر طبق “هـ” : در این نقطه اتفاق خاصی افتاده است! ( اولین گروه خداپرستان ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد در این نقطه گرد هم آمدند و شهر مقدس را بنا کردند) می تواند نتیجه ی طبیعی جمعیت های بزرگ باشد که در میانشان موحدانی با فراوانی مشخصی وجود داشته باشند و البته هدایت الهی می تواند منجر به بروز اتفاقات خاص شده باشد.

  و تنها پاسخ “د” به مقوله ای خارج از محدوده ی آنچه که قبلا اتفاق افتاده، اشاره دارد:

  د : در این نقطه قرار است اتفاق خاصی بیفتند! (کشته شدن شیطان در بیت المقدس به دست حضرت رسول اکرم)

  گرچه خالی از خطا نخواهد بود اگر به یقین اعلام کنیم که اولین گروه خداپرستان ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد در این نقطه گرد هم آمدند و شهر مقدس را بنا کردند…(کلمات “اولین،” و “۴۰۰۰” به آسانی مورد بررسی قرار نمی گیرند)

  به عبارت دیگر، دلایل چهارگانه ی “الف،” “ب،” “ج” و “هـ” به وقایعی اشاره دارند که در گذشته وجود گرفته اند تا ریشه اصلی اهمیت این مناطق از قدیم تا کنون را برای ما آشکار کنند در حالی که دلیل “د” قرار است در آینده به وجود بیاید و اهمیت آن است که اهمیت این مناطق و کثرت انبیاء در این مناطق – از گذشته تا کنون – را تفسیر می کند.

  اگر پاسخ ها را دو گانه در نظر بگیریم (“الف،” “ب،” “ج” و “هـ” یک دلیل؛ “د” دلیل دوم)، در پاسخ اول ما به دنبال بررسی تاثیر رویدادهایی هستیم که رخ داده اند (تمدن ها و انبیایی که گذشته اند) تا آینده ما شکل گیرد؛ در پاسخ دوم، ما بایستی به دنبال بررسی رخدادی باشیم که مرتبط است به دو مخلوق خداوند که دو قطب حق و باطل هستند و دعوای دنیا بر سر موضوعات مترتب بر آنهاست: وجود شیطان رانده شده و غیر خدا پرستی در یک سو، حقانیت پیامبر خاتم (ص) و فریاد لا اله الا الله در سویی دیگر

  نتیجه اینکه: به نظر مهمترین فاکتوری که نباید نادیده گرفته شود، وجود شیطان رانده شده در عالم هستی و فعالیت او و پیروانش از ابتدای خلقت بشر (تا قیامت) است. که اگر بسیاری از بشر متوجه ی وجود بدخواه، ضد انسان (و البته قدرتمند) ابلیس شوند و به وجود این موجود ایمان داشته باشند، وجود خداوند را نیز دیگر منکر نخواهند شد و یک قدم بزرگ به سمت شناخت یگانه هستی که تنها او شایسته ی پرستش هست، نزدیک می گردند. با شناخت سردمدار اصلی سپاه کفر است که نیاز به وجود پیامبران متعدد در طول دوران نیز اثبات می شود؛ همچنین مثال های انسان کامل در نزد بشر، رو سیاهی ابلیس را به روشنی مشخص میسازد. خداوند میدانست که انسان می تواند مخلوقی برتر از هر مخلوق دیگر باشد و شیطان نتوانست در این نکته خداوند را اطاعت کند. او که قبل از رانده شدن از مقربین درگاه خداوند بوده، از جانب خداوند کریم فرصت اثبات حقانیت خود را (که هرگز به نهایت آن نخواهد رسید) یافته و به قدمت خلقت بشر در حال مبارزه با خداجویی و کمال انسان است.

  باشد که با بر پا خواستن سپاه حق و برقراری حکومت عدل و داد به دست انسان کامل، سپاه کفر ذلت ارباب بزرگ خود را شاهد باشد.

  داستان هدایتگری موسی (ها) و اغواگری شیطان (ها)

  نکاتی در مورد سطوح گمراه سازی توسط عوامل شیطان (با درجات متفاوت)، داستان دروغ ببستن اهل کتاب به حق و جدا شدن آنها از مسیر الهی، نفوذ شیطان در نگاه اهل کتاب و فریفتن آنها با دنیا … همچنین نکاتی در باب نقاط خاص انرژی بر روی کره زمین، مساجد و … بسیار روشنگر خواهند بود در ادامه ی این بحث (اهمیت قدس)

 2. اینکه فرمودید :
  در داستان حضرت موسی و قوم یهود چه چیزی نهفته است ؟! خب باید گفت نکات فراوانی در رابطه با زندگی جضرت موسی در قؤان هست که باید مورد توجه قرار بگیرد :
  ۱ – اولین نکته ای که قرآن به آن اشاره می کند در سوره ی بقره : بقتلهم الانبیاء است که این قرآن در سابقه ی پیامبر کشی نمره شان بیست است .
  با توجه به اینکه در قرآن چنین آمده و نیز برخی روایات مبنی بر توطئه ی یهود برای قتل پیامبر و یا اینکه برخی روایات مبنی بر مسموم شدن پیامبر دلالت می کند می توان به ویژگی های توطئه ساز این قوم پی برد
  ۲ – در آیات قرآن دشمن ترین افراد نسبت به مسلمانان ، یهودی ها بوده و هستند .

 3. بسم الله
  توجه به قبله فلسفه های زیادی دارد و پر واضح است هر مکانی برای قبله بودن انتخاب نخواهد شد و باید درجه ای از تقدس را داشته باشد یکی از عوامل خانه کعبه ساخته شدن آن در چندین مرتبه به دست انبیا بزرگ الهی بوده و توجه ما به کعبه یادآور حوادث آن در طول سالها هم خواهد بود و همینطور نسبت به بیت المقدس نیز باید اینچنین گفت که توجه مسلمین در اوایل هجرت برایشان ناخودآگاه یاآور حوادث قوم بنی اسرائیل است که طبق روایات ما هر اتفاقی که برای بنی‌اسرائیل افتاده، برای امت اسلام هم رخ می‌دهد و همچنین توجه مسلمین به بیت المقدس که در آن زمان قبله یهود نیز بوده آنها را متوجه دشمنی یهودیها میکرده که سخت ترین دشمنان اسلام بودند و هستند و یکی از عوامل تغییر قبله تمسخر های قومافراط و تفریط گر یهود بوده که به مسلمین کنایه میزدند که چطور شما به قبله ما سجده میکنید؟ پس دین ما بر حق است !!! سپس خداوند در آیه ای که بر رسولش نازل کرد میفرماید: همانگونه (که قبله شما یک قبله میانه است شما را نیز یک امت میانه قرار دادیم
  البته از دلایل اینکه از اول خانه کعبه قبله مسلمین نشد این است که خود قرآن گفته:و ما جعلنا القبله التی کنت علیها الا لنعلم من یتبع الرسول ممن ینقلب علی عقبیه که باعث تصفیه عرب جاهلی بت پرست میشود اما در اینکه چرا بیت المقدس بنظر آنچه که شما فرمودید و بنده عرض کردم باشد
  والله اعلم
  و من الله توفیق

 4. باسلام
  تا حال اینگونه فکر میکردم و در کتابها نیز همین را نوشته و خوانده ایم و شاید همه اینگونه فکر میکنند که تغییر قبله نتیجه مستقیم شماتتهای یهود بود و به نظر میرسد تنها دلیل تغییر قبله همین باشد و استنباط عمومی از ظواهر آیات قرآن هم اینچنین است و شاید همه ما در ذهن خود اینگونه نتیجه گیری کرده باشیم که اگر شماتتهای یهود نبود شاید قبله عبادت تغییر نمییافت ! و من در قسمت اول این گفتار در بخش نظرات عین همین عبارت راگفتم . برداشتی که سالهای سال در پس رمینه ذهنم بعنوان یک دلیل قاطع برای حکم الهی ثبت و بایگانی کرده و پرونده اش را بسته بودم.
  . . . اما حال باخواندن این قسمت ناخوانده هایی عجیب به ذهنم خطور کرد و احساس میکنم که لازم است این پرونده از بایگانی خارج و دوباره به جریان بیافتد و جزئیات آن دوباره باز خوانی شود . شاید نتیجه ای دیگر گرفته شود و اکنون ذهنم پر شده از یک سوال و دور نمایی از هیمنه یک جواب مبسوط که بسیار حجیم و وهم انگیز و در عین حال غیر شفاف مینماید که تراکم عبارات بهم پیوسته و رمز آلود آن فوق العاده شگفت انگیز است بگونه ای که قادر است ژرف ترین اندیشه هارا چونان طوماری به هم بپیچد و در خود فرو ببرد . گویی همه حکمت آفرینش الهی در همین توده عظیم عبارات و استدلالها و ارتباطات نهفته است .
  سوال این است : آیا اگر شماتت یهود نبود باز هم قبله مسلمانان از بیت المقدس به کعبه تغییر مییافت ؟؟؟
  اگر جواب این سوال مثبت باشد آنگاه جوابی نو و انقلابی و منحصر بفرد به یک سوال کهنه پیش پا افتاده خواهد بود و دگرگونی آغاز میگردد و آنگاه آن توده عظیم به سمت ما حرکت خواهد کرد . تندری که نابود کننده و حیات بخش است . . . . یاحق

دیدگاهتان را بنویسید

20 + نه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.