سینمای امروز ما تفکر جهادی می خواهد !

{ مقدمه }

اگر اهل فیلم دیدن باشید حالا چه ایرانی و چه خارجی ، این را مسلما می دانید که آنچه فضای سینمای ایران را با فضای سینمای غرب ، متفاوت می کند ، محتوای فیلم های ایرانیست که البته باید گفت این تفاوت به لطف برخی قوانین حاکم ! بر سینماست  .

اما این تحوّل به حدی نبوده است که رضایت بخش بوده باشد و باید اعتراف کرد که از توجه به سینما در ایران با این دید که سینما اصالتا صنعتی بوده است که با هدف تبلیغ ارزش ها و یا ضد ارزش ها به میدان آمده است ؛ غافل مانده ایم و تکنیک های امروز ما ،‌چه در نوشتن فیلم نامه و چه در پیاده سازی آن توسط کارگردان ها ،‌دنباله رو همان تکنیک های غربی می باشد .

مسلما یکی از مصادیق فرمایش امام خامنه ای حفظه الله در ” تولید علم ” می تواند در این عرصه ی پر مخاطب به کار گرفته شود که تا به امروز از آن غافل بوده ایم و مسئولان امر ، به جهت تحول در صنعت سینما در کشور عزیزمان ، باید به این مهم نیز بپردازند و به اعتقاد بنده ، تمام قوای فکری و اجرایی خود در سیاستگزاری فرهنگی را ، به این سمت نیز سوق دهند .
نکته : تحول در صنعت سینما ، با به روز کردن تجهیزات سینمایی کاملا متفاوت است !

فرهنگ بسیار غنی ایرانی ما که پشتوانه ای دارد به اندازه ی یک سوم عمر خلقت انسان ، به اضافه ی غنای کامل اسلام ناب محمدی (ص)، می تواند در نگارش و تدوین فیلم نامه هایی بسیار قوی به کار آید که هم در معرفی ایران و ایرانی به عنوان یکی از متمدن ترین نوع بشر در سرتاسر دنیا اثر گذار بوده و هم در معرفی چهره ی اسلام ناب به جهانیان ، کما هو حقه ، کاربرد داشته باشد .

معرفی اسلامی که قرار است جهان شمول باشد و امروزه متاسفانه با کم کاری و بی توجهی مسلمانان ، تبلیغات علیه اسلام و مسلمانان به اوج خود رسیده است .

{ و اما بعد }

به لطف برخی دوستان عزیز ،‌ تا جائیکه بتوانیم حداقل ماهی یکبار برنامه ی دیدن فیلم های روی پرده را در دستور کار داریم .  البته آقای علیرضا سجاد پور هم در جشنواره فیلم فجر امسال دعوت کردند که تا در ماهی یکبار جلسه ی اکران و نقد فیلم ها که در … برگزار می شود حضور داشته باشیم  که خب به لطف خدا به برنامه هامون یه فیلم هم اضافه شد که این خودش جای بسی خوشحالی دارد .

فیلم های جشنواره ی امسال هم به علاوه ی فیلم های روی پرده ی سینما ، اگرچه به سلیقه ی من ، خوب و بدهای فراوانی داشتند اما اکثر این فیلم ها ،‌ چه خوب و چه بدشان در یک نقطه با هم اشتراک داشتند و آن اشتراک در یکی از حقایق زندگی به نام ” مرگ ” بود .

نمی دانم چرا در هر فیلمی که دیدیم خلاصه کمِ کم ، یک نفر باید بمیرد !؟
حالا یا اول فیلم ، یا آخر فیلم و شاید هم وسط فیلم !
یکی نیست بگوید : آخر توی فیلم هم مگر جای مردن است ؟!
خب شاید بگوئید مثل همه ی وقایع زندگی ، مرگ هم جزئی از زندگی ماست و چه اشکالی دارد که در فیلم ها به نمایش در آید ؟!

در پاسخ خواهم گقت : بله . قبول . مرگ هم جزئی از زندگیست و هیچ اشکالی هم ندارد که به نمایش در آید اما این نقطه ی اشتراک ، بین همه ی فیلم نامه نویسان عزیز ، حکایت از مسئله ی مهم دیگری دارد و آن فقر محتواییست که به صورت مستقیم در شناساندن سینمای ایران به دنیا و نیز معرفی فضای فرهنگی جامعه ی ایران به صورت مستقیم اثرگذار است .

به اعتقاد من ( اگرچه خیل کثیری از هنرمندان عرصه سینما در کشورمان به آن اعتقاد ندارند اما ) باید سینمای ما ،‌از خلق یک اثر ، یک هدف را دنبال کند . نقدی را از جناب آقای فراستی درباره ی فیلم ” یه حبه قند ” شنیدم به این مضمون که ایشان فرمودند : فیلم بسیار زیبایی بود و چه و چه … اما خب ، که چی ؟
“یه حبه قند” اثر بسیار زیبایی بود که گوشه ای از یک زندگی ایرانی را با رنگ و لعابی بسیار دلچسب و چشم نواز به تصویر می کشید . زندگی ایرانی ای که شاید خیلی از ماها ،‌هزار بار مثل آنرا دیده باشیم . اما به اعتقاد من باید دید هدف کجاست و کجا را نشانه گرفته ایم ؟
عده ای می آیند به سینما ، پولی هم خرج می کنند و از همه مهمتر ، عمرشان هم صرف می شود اما به قول آقای فراستی ،‌آخرش که چی ؟
فقط لذت ببرند و کیف کنند ؟

فکر نمی کنم اینقدر ساده و بی محتوا نگاه کردن به سینما ، نگاهی صحیح باشد چرا که اساس تولید چنین صنعتی ، بر اساس مدارک و شواهد موجود ، ابزاری بوده است برای پیشبرد اهدافی خاص و از پیش تعیین شده . و اگر ما هدفمند به این صنعت نگاه نکنیم ، متضرر خواهیم بود .

اگر فیلم نامه نویسان ایرانی، از غنای فرهنگی ایرانی – اسلامی ما استفاده نمایند ، اگر اجتماعی نویس باشند یا طنز نویس ، اگر ایکس باشند یا ایگرگ ، حقیقتا حرف برای گفتن خواهند داشت . حرفی که هر مخاطبی ، با هر فرهنگی ( آسیایی باشد یا آمریکایی ) آنرا خواهد فهمید و تصویری واقع گرایانه از فضای اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و مذهبی حاکم بر جامعه ، ارائه خواهد داد و با این تناسب ،‌تصویری واقعی از فرهنگ یک مسلمان ایرانی و یا یک ایرانی غیر مسلمان ،‌ دیده خواهد شد .

به امید آن روز ، در آینده ای نه چندان دور . . .

پی نوشت : باید حتما یکی از این فیلم هایی که با هدف تبلیغ علیه اسلام ساخته شده اند  را ببینید تا بفهمید که یک تفکر که ضد اسلام است چقدر ظریف و حساب شده ، برای تخریب اسلام برنامه ریزی می کنند و آنوقت تأسف بخورید که چرا فیلم نامه نویسان و کارگردانان + دست های سیاستگزار ، نشسته اند و دست روی دست گذاشته اند .

بازهم پی نوشت : سینمای امروز ما که بدون اغراق سینمای جهان اسلام است ؛ تفکر جهادی می خواهد .

3 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. بسمه
  این سینمای ایران واقعا هیچ ارزشی نداره در حال حاضر، به یه خانه تکانی اساسی احتیاج داره که البته افرادی مثل شما باید به اصلاح این عرصه بپردازن
  راستی این قالب عوض کردن هایتان هم دارد زیاد می شود ها!

  —–
  حسین
  مداحی
  در پاسخ نوشت :

   

  سلام علیکم . اگرچه خیلی ضعف داریم در سینما اما من از اصل ریشه ی سینما را نمی زنم . همانطور که عرض شد سینما تفکر جهادی می خواهد .
  و اما بعد : دنبال یک قالب خوب هستم تا به دلم بنشیند . هنوز این اتفاق نیفتاده است . امیدوارم هرچه سریعتر این اتفاق بیفتد D:

دیدگاهتان را بنویسید

چهارده − 8 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.